Ortak çağrı: “Üretim başlamalı”

Bursa'da otomotiv fabrikaları ile yan sanayilerinde devam eden iş bırakma ve işyerinden ayrılmama eylemleri devam ederken sendikalardan üretim başlamalı çağrısı geldi.

 Ortak çağrı: “Üretim başlamalı”
- A +

 

Bursa'da otomotiv fabrikaları ile yan sanayilerinde devam eden iş bırakma ve işyerinden ayrılmama eylemleri devam ederken, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) otomotiv sanayinde devam eden eylemlere ilişkin ortak basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada, son günlerde otomotiv sektöründe karşı karşıya kalınan sürecin tüm taraflara zarar veren bir boyuta ulaştığı bildirilerek, “Otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edebilmesi için kaybedecek bir tek günümüz bile olmamalıdır. İşçilerimizi sağduyu ile davranmaya, işverenin çağrısına kulak vermeye ve eylemleri sona erdirmeye çağırıyoruz” denildi.

Otomotiv sanayinin ihracatın, istihdamın, Ar-Ge ve inovasyon gücünün gurur kaynağı ve ülke ekonomisinin lokomotif işkolu olduğu vurgulanan ortak açıklamada, bu sektördeki üretimin sürekliliğinin doğrudan ve dolaylı olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunan pekçok sektörü de yakından ilgilendirdiği hatırlatıldı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Sendikal örgütlenmenin olduğu bir sektörde, hak aramanın yolunun karşılıklı diyalog ortamını korumaktan geçtiği aşikardır. Toplu iş sözleşmesi yürürlükte iken, yasal olmayan yollara başvurmak, sadece üretimin sürekliliğine zarar vermekle kalmayacak, bu diyalog ortamının zedelenmesine de sebep olacaktır. Sürecin, sosyal diyalog ve çalışma barışı ile olumlu bir noktaya gelmesi tüm tarafların ortak çıkarınadır. Nasıl ki, işçi kardeşlerimizin taleplerini dinlemek ve değerlendirmek işverenlerin sorumluluğu ise sadece sektörü değil, ülke ekonomisini de telafisi güç zararlara uğratacak üretim kaybının olmaması ve üretim sürekliliğinin sağlanması da işçilerimizin ve bağlı bulundukları sendikaların sorumluluğundadır. Hal böyleyken, otomotiv sektörüne hizmet veren kurum ve kuruluşlar olarak, işçilerimizi sağduyu ile davranmaya, işverenin çağrısına kulak vermeye ve eylemleri sona erdirmeye çağırıyoruz. Ülkemize, işimize, ailelerimize ve işletmelerimize olan sorumluluğumuz ile işlerimize dört elle sarılarak üretime başlamalıyız.”

İŞÇİLER İFADE VERİYORLAR

Bu arada eylemlerin devam ettiği otomotiv ve yan sanayideki işverenlerin savcılığa yaptığı şikayet üzerine sözcü ve temsilci konumunda bulunan 30'u Oyak Renault, 17'si ise Tofaş'ta olmak üzere toplam 47 işçi hakkında soruşturma başlatıldı. İfadeleri alınmak üzere Bursa adliyesine çağrılan bu işçiler bugün teker teker gelerek ifade vermeye başladılar. İşcilerin verdikleri savunmalarda sadece haklarını aradıklarını kimseyi eylem yapmak için zorlamadıklarını söylediler.

Yorum Ekle

İlgili Haberler