Kızılay’da kan donduran rakam!

Türkiye’nin kan ihtiyacını karşılayan Türk Kızılayı, ramazan ayında bağışların düşmesiyle sıkıntılı günler yaşıyor

 Kızılay’da kan donduran rakam!
- A +

 

Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacı 2 milyon 300 bin ünite düzeyinde bulunuyor. Türk Kızılayı, 2014’te 1 milyon 860 bin 226 ünite kan bağışı topladı. Türkiye genelinde 17 Bölge Kan Merkezi’nde 82 hizmet biriminde, 3 bine yakın personel hizmet veriyor. 2015 yılı için hedef 2 milyon ünite kan bağışı olarak belirlendi. Bu yıl içinde ilk 3 ayda 470 bin ünite kan alındı.

AYLIK 120 BİNE KADAR DÜŞTÜ

Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, normalde aylık 190 bin bağış aldıklarını belirterek, “Ramazanda bu rakam 100-120 bin arasına kadar düştü. Türkiye’de günlük 6-7 bin ameliyat yapılıyor. Şu an stoklara baktığımızda 20 bin stok kan bulunuyor. Vatandaşları iftardan sonra, teravih namazından sonra ve sahura kadar geçen sürede bağışa çağırıyoruz. Biz de bu nedenle kan alma birimlerimizin önemli bir kısmını iftardan sonraki saatlere kaydırdık. Lütfen kan bağışı yapın” çağrısı yaptı.

‘KAN VERMEK ORUCU BOZMUYOR’

Cinsiyete göre kan bağışı aralığının değişiklik gösterdiğini ifade eden Akar, erkeklerin 90 gün, kadınların ise 120 gün arayla kan bağışı yapabildiğini söyledi. Akar, şöyle devam etti: “Kan bağışlamanın kilo aldıracağı, bağımlılık yaratacağı veya kişiyi kansız bırakacağı gibi yanlış inanışlar var. Ramazan ayında yaşadığımız yanlış inanışlardan biri ise kan bağışının orucu bozduğu yönünde. Kan bağışçısı sadece yorgun, aç ve uykusuz olmasın yeter.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler