İznik Gölü'nde Deniz Otobüsü seferleri başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ile birlikte İznik Gölü'nde Deniz Otobüsü seferlerinin startını verdi.

 İznik Gölü'nde Deniz Otobüsü seferleri başladı
- A +

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İznik Belediyesi’nin ortak projesi olarak İznik Gölünde Akşemseddin seferleri bugün saat: 12.00' de başladı.

Büyükşehir Belediyesi BUDO tarafından işletmeciliği yapılan İznik-Orhangazi arasındaki gemi seferlerinde bisikletli olarakta yolculuk yapılabilecek. İznik Gölü seferlerinde Akşemseddin feribotuna ilk bisikletli yolcu olarak emekli Hasan Aygün binerek yolculuk yapma keyfini sürdü.

İznik Göl seferlerin merkezi durumuna gelen Tarihi Taş İskelede açıklamalarda bulunan , Bursa Büyükşehir Belediyesi BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy " İznik Gölü çevresi ve tarihi değerleri açısından eşine az rastlanan çok güzel bir göl. Ama maalesef senelerdir bu değerlendirilemedi.

Bu  bir başlangıç tabi ki. Bundan sonra yatırımlar artarak devam eder. İznik Gölü’de arzu ettiğimiz ihtişamına kavuşur. İznik’te turist çekecek çok sayıda eser ve materyaller var. İstanbul’a yakın, Bursa’ya yakın. Dünya’da bu gibi göllere bakıldığı zaman içerisinde birden fazla deniz otobüsleri mevcut. Bizde bununla bir başlangıç yaptık. İnşallah bununda bir ivme kazandıracağına inanıyoruz. Şuanda seferleri haftada dört gün olarak planladık. Her iki tarafında Pazar olduğu gün, karşılıklı hareket olsun diye. Çünkü Ulaşım temel sektör. Ne kadar ulaşımda hareketlilik olursa ticarette de o kadar canlanma oluyor. Gemimiz ile vatandaşlar İznik Gölü’nü gölün içerisinden görme fırsatı bulacaklar. Bu bile başlı başına bir sebep bence. Şimdiye kadar böyle bir imkan yoktu. İznik-Orhangazi arası gemimiz ile yaklaşık elli dakika sürüyor. Gayet güzel ve keyifli bir yolculuk oluyor. Tüm sahili görerek gidiyorsunuz. Dünya’da böyle bir göl Macaristan’da mevcut ve o göl yılda 6 Milyon turist çekiyor. Ve bu gölde İznik’te olan özellikler yok. Gemi aynı zamanda da turistik amaçlı gezilerde de kullanılabilecek. Şuan deneme seferleri yapıyoruz. İhtiyaca göre seferler tabi ki değişebilir. Bende tüm vatandaşlarımızı Akşemseddin Gemisi ile İznik Gölü’nün tadını çıkarmaya davet ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Osman Sargın ise yaptığı açıklamada “Turizm kenti İznik’te Göl Turizmi’ni de canlandırmak üzere bugün Bismillah dedik ve seferlere başlıyoruz. Bu vapur seferleri ile İznik Gölü'ndeki etkinliklerin sayısı artmış olacak. Şuan sefer olarak yapılsa da turistik gezi amaçlıda kullanılarak bir takım etkinlikler ile Gölün içerisinden İznik’i seyretme fırsatı bulacaklar. Gölümüzü renklendirmek için birkaç tane daha bunlardan bir veya ikisi saltanat kayığı olmak üzere araçlar getireceğiz. İznik Gölün’de yapılan kürek ve yelken sporları ile de gölümüz tamamen şenlenecek. Burada amaç  turizmin başkenti İznik’te göl turizmini yeniden ayağa kaldırmak, İznik’in cazibesini kat kat arttırmak. Bu iskelemizin haricinde dört adet iskele daha belirlenen noktalara yapılacak. Bu 3 kilometrelik sahil bandını yeni projeler ile canlandıracağız. Bu projelerin izlerini vatandaşlarımız önümüzdeki yaz görmeye başlayacaklar. 2 yıl sonrada gölün etrafı tamamen farklı bir tasarıma bürünmüş olacak. Projelerimiz bitti, ihalelerimiz tamamlanmak üzere, yapım aşamasına yaklaştık. İlçemize hayırlı uğurlu olsun ” dedi.  


SEFER GÜN VE SAATLERİ BELİRLENDİ

İznik- Orhangazi arasında Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günleri  İznik'ten saat;12.00’de ve 18.00’de kalkış yapacak. Orhangazi'den ise saat; 10.00’da ve 17.00’de kalkışlar gerçekleşecek.

Pazar günleri ise İznik'ten saat;18.00’de Orhangazi'den ise saat; 12.00’de İznik Orhangazi olmak üzere tek sefer gerçekleştirilecektir. Bilet satış noktası olan yeşil İznik çay bahçesinden 7 TL'ye temin edilebilecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler