Euro bölgesinden Atina'ya bir şok daha!

Yunanistan’ın IMF’ye olan ödemeyi yapmayacağını duyurmasının ardından, Euro bölgesinden de Atina’ya borç verilmeyeceği söylendi.

 Euro bölgesinden Atina'ya bir şok daha!
- A +

 

Reuters’in haberine göre Yunanistan’ın çağrısıyla acil toplanacak olan Euro bölgesi maliye bakanlarının toplantısından Atina’nın kurtarma paketinin uzatılmasına yönelik bir karar çıkmayacak. Konu hakkındaki soruları cevaplayan bir yetkili “hiçbir şekilde” Yunanistan’a para verilmeyeceğini söyledi.

Konu hakkında bilgi sahibi olan bir başka kişi de kurtarma paketinin kalan kısmının Yunanistan’a verilmesi gibi bir seçeneğin olmadığını ifade etti.

Merkel: Referanduma kadar yeni anlaşma konuşmayız
Yunanistan'a en çok borç veren ülke konumundaki Almanya'da Başbakan Angela Merkel, Atina hükümetiyle 5 Temmuz'daki referanduma kadar yeni bir anlaşmayı görüşmeyeceklerini açıkladı.

Merkel "Referandum yapılmadan önce, yeni herhangi bir şeyi konuşmayacağız" dedi ve bunun gün içinde Yunanistan hükümetinden gelen yeni teklifleri de kapsadığını söyledi. Merkel, salı akşamı süresi dolacak olan kurtarma paketi için anlaşmaya varılamaması konusunda da Tsipras hükümetini suçladı.

Obama: Aşırı tepkiye yol açmamalı
ABD Başkanı Barack Obama, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında Yunanistan'daki durumun dünya ekonomisini nasıl etkileyeceği hakkında gelen bir soruyu cevapladı. Obama, "Yıl boyunca takip ettiğimiz bir durum, şimdiye kadar görüşmelere devam etmeleri için cesaretlendirdik. Büyüme ve Euro bölgesinde kalmaları için bir çözüm yolu bulmaları gerekiyor. Yunanistan meselesi ciddiye aldığımız bir konu ancak aşırı tepkilere de yol açmamalı" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler