Ergenekon sanıklarına iftira atmaktan ceza

Ergenekon davası kapsamında bir süre tutuklu kalan Hacı Ali Hamurcu, Hurşit Tolon, Kemal Kerinçsiz, Yusuf Erikel ve kardeşi Yakup Erikel’e iftira atmaktan mahkum edildi. Mahkeme, Hamurcu’yu “Suç uydurma ve iftira” suçlarından 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

 Ergenekon sanıklarına iftira atmaktan ceza
- A +

 

Ergenekon davası kapsamında bir süre tutuklu kalan Hacı Ali Hamurcu’nun “Suç uydurma ve iftira suçundan yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında sanık Hacı Ali Hamurcu, ve şikayetçi Kemal Kerinçsiz hazır bulundu. Duruşmada şikayetçiler Yusuf Erikel ve Hurşit Tolon’u ise avukatları temsil etti.

Duruşmada söz alan Hurşit Tolon’un avukatı İlkay Sezer, delillerin toplandığını ve sanığın suçu işlediğinin sabit olduğunu belirterek Hamurcu’nun mahkum cezalandırılmasını istedi.

“FETHULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ DOSYASI İLE BİRLEŞTİRİLSİN”

Katılan Yusuf Erikel’in avukatı Mahmut Hekim ise sanık Hmurcu’nun Ağır Ceza’da yargılaması gerektiğini belirtti.

Sanığın “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “silahlı örgüt” suçlarından yargılanması gerektiğini ifade eden Avukat Hekim “Bu suçu yargılama görevi mahkemenizin görevini aşmaktadır. Davanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü dosyası ile birleştirilmesini talep ediyoruz” dedi.

“BİRLEŞTİRİLME ZAMAN KAYBINA SEBEP VERİR”

Duruşmada söz alan Kemal Kerinçsiz ise sanığın beyanında geçen kamu görevlileri hakkında hem Ankara’da hem İstanbul’da soruşturmalar açıldığını hatırlattı. Bu dosyanın onlar ile birleştirilmesi zaman kaybına sebebiyet vereceğini aktaran Kerinçsiz, sadece suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Mahkeme, dosyadaki suçun iftira ve suç uydurma olup, suçun iştirak halinde işlendiğine dair bir beyan-belge bulunmadığından, dosyanın Fettullahçı Terör Örgütü dosyası ile birleştirilmeye yönelik talebin reddine karar verdi.

“MUAMMER AKKAŞ VE CİHAN KANSIZ’A DOĞRULARI SÖYLEDİM, AMA GEREĞİNİ YAPMADILAR”

Esas hakkında savunma yapan sanık Hacı Ali Hamurcu, 2011 yılının 4’üncü ayında Cumhuriyet Savcıları Muammer Akkaş ve Cihan Kansız’a yazılı olarak ifade verdiğini belirtti. Sanık Hamurcu, “Sonra tutuklandığımda cezaevine polis gönderip kamera ile ifademi aldılar. Yazılı metni imzaladım. Eğer onlar gereğini yapmamışsa benim suçum değildir” diye konuştu.

Sanık Hamurcu son sözünde ise beraatına karar verilmesini talep ederek, “Ben doğruları söyledim ancak onlar gereğini yapmadı. Ben de binbaşı F.S., Yüzbaşı R.E., Mit görevlisi E.D., M.İ ile bunların irtibat elemanı Z.A., polisi memurları G.A., terör şubeden komiser H.B., organize şubeden şu an cezaevinde bulunan soyadını bilmediğim M. hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ederim” dedi.

3 YIL 4 AY HAPİS

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Hamurcu’yu “Suç uydurmaktan” 1 yıl 3 ay, katılanlara “iftira atmaktan” ise 2 yıl 1 ay olmak üzere toplamda 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme cezanın ertelenmesine yer olmadığını belirtti. Mahkeme hapis cezasını ertelemediğinden, Yargıtay’ın onaylamasını halinde sanık cezaevine girecek. Mahkeme ayrıca sanığın soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki beyanları doğrultusunda kamu görevlileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Bir süre Ergenekon davasında tutuklu kalan Hacı Ali Hamurcu 16 Mart 2010 günü “Taksimde bulunan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği Başkanı Mustafa Asım Akın’ın vurulacağı şeklinde ihbarda bulundu. İhbar değerlendiren polis ekiplerinin gözaltına aldığı Hacı AliHamurcu’nun “ifadesinde kendisini Ergenekon’la ilişkileri olduğunu öne sürdüğü Yusuf Erikel ve Yakup Erikel’in azmettirdiğini iddia etti.

Soruşturmayı derinleştiren savcılık Hamurcu hakkında suç uydurmaktan iddianame hazırladı. Savcılık, İddianamede Yusuf Erikel ve Yakup Erikel’e müşteki olarak yer verdi.

Hamurcu’nun yargılanma aşamasında mahkemeye başvuran Ergenekon davası sanıklarından Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve avukat Kemal Kerniçsiz, Hamurcu’nun kendileri hakkında da suç uydurduğunu belirterek katılma talebinde bulundu. Mahkeme iki ismin de davaya katılma talebini yerinde görmüştü.

Yorum Ekle

İlgili Haberler