Cumhurbaşkanı Başbakan Ponta'nın istifasını istedi

Romanya Cumhurbaşkanı Klaous Ioannis, hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan Başbakan Viktor Ponta'nın istifa etmesini istedi.

 Cumhurbaşkanı Başbakan Ponta'nın istifasını istedi
- A +

 


Romanya Başbakanı Viktor Ponta hakkında bugün evrakta sahtecilik, vergi kaçakçılığı ve para aklama suçlaması ile cezai soruşturma açıldı. Romanya Başbakanı'nın dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlandı.

Yolsuzlukla Mücadele Kurumu (DNA) tarafından bu sabah çağrılan Ponta'ya dosyada şüpheliler arasında yer aldığı bildirildi. DNA kurumu önünde kısa açıklama yapan Başbakan Ponta, eski bakan ve milletvekili olan Dan Şova hakkında açılan soruşturmada şüpheli olduğunu belirtti. Dan Şova'nın avukat olduğu dönem ve Şova'nın bakan olduğu dönem ile alakalı DNA tarafından çağrıldığını söyleyen Ponta "Bugün hiçbir ifade vermedik. İfade için daha sonra çağırılacağız." dedi.

DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI İÇİN MECLİSE FEZLEKE GÖNDERİLDİ
Romanya medyası, Ponta hakkında cezai soruşturma başlatıldığı ve dokunulmazlığının kaldırılması talebinin meclise gönderildiğini duyurdu.

HÜKÜMETE GENSORU
Ayrıca bugün meclisin sağ kanadının önergesi ile hükümet için güven oylaması yapılacak. Başbakan Ponta'nın bugün savcılar tarafından şüpheli sıfatı ile çağırılması ve hakkında cezai işlem başlatılması, hükümetin güvenoyu alamayacağı söylentilerini güçlendiriyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler