Çarpıcı keşif! Yeni bir insan türü...

Etiyopya'da 3,5 milyon yıllık yeni insansı kalıntılar bulundu. Ülkenin Afar bölgesindeki Burtele arkeolojik kazı sahasında bulunan kalıntılar basın toplantısıyla tanıtıldı.

 Çarpıcı keşif! Yeni bir insan türü...
- A +

 

The Woranso-Mille Araştırma Projesi Başkanı Yohannes Haile-Selassie, Addis Ababa'da yaptığı basın toplantısında, 3,3-3,5 milyon yıllık olduğu tahmin edilen dişler ve çene kemiğine ait kalıntıların, ülkenin Afar bölgesindeki Burtele arkeolojik kazı sahasında dört yıl önce bulunduğunu söyledi.

Haile-Selassie, bulunan bu yeni fosiller, daha önceden yine aynı bölgede bulunan 4 milyon yıllık insansı iskeletten çok farklı özelliklere sahip olduğunu kaydetti.

Bulunan kalıntıların insan evrimini daha iyi anlamamıza yardım edeceğini belirten Haile-Selassie, "Ne kadar çok fosil bulursak insan evrimi hakkında o kadar çok bilgiye sahip oluruz" ifadesini kullandı.

Araştırma ekibinde yer alan bilim adamlarından Stephanie Melillo, aynı bölgede 1974 yılında bulunan ve "Lucy" ismi verilen insansı fosile göre, bu yeni fosilin daha küçük dişlere ve daha sağlam bir alt çeneye sahip olduğunu söyledi. Melillo, bulunan bu yeni fosilin, insan soy ağacının şimdiye kadar bilinmeyen bir üyesine ait olabileceğini belirtti.

Dünyanın en ünlü insansı fosili olarak bilinen ve başkentteki Ulusal Müze'de sergilenen "Lucy", ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler