Bursa’da satılan 5 cami kamulaştırılıyor

Geçtiğimiz ay, ‘Bursa’da satılan 5 mescit ihya edilmeyi bekliyor’ haberinin ardından Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Elmalık Mescidi’nin 240 bin liraya kamulaştırıldığını ve Hoca Yunus Mescidi, Hoca Turgut Mescidi, Oruçbey Mescidi ve Süyelmenpaşa (Veledi Helvai) Mescidi için ise kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

 Bursa’da satılan 5 cami kamulaştırılıyor
- A +

 

Geçtiğimiz ay, ‘Bursa’da satılan 5 mescit ihya edilmeyi bekliyor’ başlığıyla verilen haberde, Bursa’da CHP tarafından ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle haraç mezat satılan 166 cami ve mescitten halen binaları bulunan 5 tarihi mescit kamulaştırılarak ibadete açılmayı beklendiği dile getirilmişti. Bunun üzerine Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu üyelerinden tarihçi yazar Erhan Yıldızalp, en fazla cami mescidin 1927 ile 1935 yılları arasında satıldığını belirterek, “Son 13 yılda çok sayıda Bursa’da tarihi cami ve mescit, satılan şahıslardan Vakıflar tarafından kamulaştırılarak ihya edildi. Son yıllarda yenilenen Zagfiranlık ve Tavukçu Mescitleri bunlardandır. TOKİ’nin Doğanbey’de şahıslardan aldığı Kefensüzen Cami ile Mizanoğlu Mescitleri de metruk halde kullanılmaz durumdadır. Bunlarında ihyası için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma yaptığını duyuyoruz. Ancak aradan geçen 3 sene içerisinde şehrin merkezindeki bu camilerin de bir an önce restore edilmesi, bölgedeki nüfus yoğunluğu sebebiyle önem arz etmektedir” dedi.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nu göreve davet eden eski eser sevenlerden Rıdvan Bekar, “Reyhan’da bulunan İsmail Hakkı Tekkesi altındaki Elmalık Mescidi yıkılmak üzere duruyor. Ördekli Hamamı altındaki tarihi Hoca Yunus Mescidi de tinercilerin mekânı olmuş vaziyettedir. Bu iki bina sahipleri tarafından da kullanılmıyor. Bu binaları kamulaştırmak çok kolay ve gönül rızası ile olabilir. Ayrıca Hisar içeresinde Alattin Mahallesi sınırları içindeki Süleyman Paşa Mescidi, Osmangazi Mahallesi Turgutlu sokaktaki Hoca Turgut Mescidi ile Molla Gürani Mahallesi’ndeki Oruçbey Mescidi de kolayca kamulaştırılarak ihya edilebilirler. Vakıflar bu mescitleri biraz ilgilenirse 1-2 yıl içerisinde tekrar ibadete açılabilirler” dedi.

VAKIFLAR HAREKETE GEÇTİ
Yapılan haber üzerine Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü, “Elmalık Mescidi 240 bin liraya kamulaştırılması gerçekleştirildi. Yakın zamanda restorasyon için çalışmalar başlatıldı. Bunun haricinde Hoca Yunus Mescidi, Hoca Turgut Mescidi, Oruçbey Mescidi ve Süyelmenpaşa (Veledi Helvai) Mescidi için ise imar durumları ilgili belediyeden istendi. İmar durumunda dini tesis alanında kalanlar için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan alınacak karar doğrultusunda kamulaştırma çalışmaları için gerekli işlemler başlatılacak. Dini tesis alanında kalmayanlar için ise plan tadilatlarının yapılabilme imkânları araştırılacak” diye açıklamada bulundu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler