sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


46,4 milyon dolara satıldı

Rus asıllı Amerikalı ressam Mark Rothko'nun "Adsız (Sarı ve Mavi)" adlı eseri 46,4 milyon dolara satıldı.

 46,4 milyon dolara satıldı
- A +

 

Soyut ekspresyonizm akımının önemli temsilcilerinden Mark Rothko'nun bir tablosu, New York'ta düzenlenen açık artırmada 46,4 milyon dolara satıldı.

Sotheby's Müzayede Evi'ndeki "Çağdaş Sanat" konulu açık artırmada, 1970'de yaşamını yitiren Rus asıllı Amerikalı ressam Rothko'nun "Adsız (Sarı ve Mavi)" adlı eseri 46,4 milyon dolara alıcı buldu.

Yaklaşık 2,5 metrelik tablo, parlak sarı ve mavi renklerden oluşuyor.

Rothko'nun 1954'te tamamladığı eser, koleksiyoncu ve hayırsever Rachel "Bunny" Mellon'a aitti. Mellon'un koleksiyonundaki eserler, mart ayında 103 yaşında ölmesinin ardından varisleri tarafından satışa çıkarılmıştı.

Rothko'nun 1961 yılında yaptığı "Turuncu, Kırmızı, Sarı" adlı eseri, 2012'de Christie's müzayede evinde yapılan açık artırmada 86,9 milyon dolara alıcı bularak sanatçının şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan eseri olmuştu.

LICHTENSTEİN'IN ESERİNE 41,7 MİLYON DOLAR

Açık artırmada eserlerinde popüler reklam ve çizgi roman ögeleri kullanarak ün kazanan Amerikalı ressam Roy Lichtenstein'ın "Yüzük (Nişan)" adlı eseri de 41,7 milyon dolara satıldı,

Lichtenstein'ın 1962'de tamamladığı eser, hayırsever Stefan Edlis'e aitti.

2013'te 56 milyon dolara alıcı bulan "Çiçekli Şapkalı Kadın", Lichtenstein'ın en yüksek fiyata satılan eseri olarak biliniyor.

Müzayede Evi, iki eseri de açık artırmaya telefonla katılan ve adlarının açıklanmasını istemeyen koleksiyoncuların aldığını açıkladı.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ