Yeni bir Baliç mi doğuyor?

Tarık Çapçı - Alt yapısıyla ünlü Bursaspor’da gözler stili ve hikayesiyle  Baliç’i andıran Taff üzerinde

Yeni bir Baliç mi doğuyor?
- A +

 

Taufee Skandari kısa adıyla Taff. 

1999 doğumlu ve Afgan bir ailenin mensubu. O da Afganistan’da dünyaya geliyor.

2001’de Amerika ile El Kaide arasında yaşanan kriz sonrası ülkede bombalar patlayıp, baskı da başlayınca, ailece Afganistan’dan kaçıp Londra’ya gidiyorlar.

Taff futbola başlama çağına gelir gelmez meşin yuvarlağın peşine takılıyor.

Okul takımında oynarken hemen fark ediliyor ve kulüpler akademilerine davet etmeye başlıyorlar.

Hızı, uzaktan etkili vuruşları, kolay adam geçişleriyle gittikçe dikkat çekmeye başlıyor.

Ancak annesi okuldan geri kalır diyerek futbol oynaması istemiyor. 

15 yaşına geldiğinde Arsenal ve Racing kulüpleri ısrarla alt yapılarına istiyorlar.

Arsenal ile 6 hafta antrenmanlara katılıyor, beğeniliyor ve sözleşme teklif ediliyor; ancak derslerinden geri kalır endişesi taşıyan annesi yine izin vermiyor.

Ama futbol aşkı bitmiyor tabi ki. O da  beklemeden, bir an önce  önce bir takımda forma giyebilmek için Kıbrıs- Avusturya gibi ülkelere gidiyor.

Kıbrıs’ı pek beğenmiyor ve ayrılıyor. Avusturya hoşuna gidiyor ve orada hemen farkediliyor. 

Bsk1933 kulübünde oynarken herkesin ve oradaki bir Bursasporlunun dikkatini çekiyor ve Bursaspor’a gelmesi için ikna ediliyor. Genç oyuncudan haberdar olan Bursasporlu yönetici Osman Dinsever Bursa’ya getirip altyapıya teslim ediyor. Maddi manevi desteklemeye de devam ediyor. Taff U21takımıyla  antrenmanlara başlıyor. 

Kanat bölgesinde etkili oyunu, kolay adam eksiltmeleri, uzaktan vuruşları ile Bursaspor’da da beğeniliyor ve stili ve fiziği ile Bursaspor’un efsane futbolcularından Elvir Baliç’e benzetiliyor.

Evet Taff gerçekten de sitiliyle, savaştan kaçarak futbol aşkı ile buluşmasıyla gerçekten de Baliç’i andırıyor.

Kendisine de İngiliz disiplini ile bakan genç oyuncu Bursaspor’a en üst düzeyde faydalı olup İleride Premier ligde forma giymeyi hedeflediğini söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde yine yönetici Osman Dinsever federasyona lisans parasını cebinden yatırıyor. Altyapıdan sorumlu yönetici Görkem Akbaş'ın da katkı ve çabalarıyla kendisi ile amatör sözleşme imzalanıyor. 

Genç futbolcu yeşil beyaz renklere resmen dahil olurken bu hafta Vakıfköy'de oynanacak Galatasasaray U21 maçında forma giymek için sabırsızlandığını ifade ediyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler