Yazar

Türk bir babanın ve Prusya’lı bir annenin çocuğu olan Alev Kutluözen, 12 Mayıs 1960 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi, doğduğu şehir İstanbul’da bitirdi, yazmayı yaşamak kadar sevdi.
Bu ülkenin coğrafyasından ve insanlarından beslenerek; şiirlerini, deneme ve eleştiri yazılarını; Poetik’us, Bal-Göç,Tay, İzmir-İzmir, Öykü şiir, Aykırı Sanat, Simurg, Beşparmak, Öğretmen Dünyası, Damar, Berfin Bahar Edebiyat Kültür ve Sanat Dergilerinde topladı. Yurdun çeşitli yerel gazetelerinde şiirleri yayınlandı.
Yaşadığı zaman dilimi içinde, kendini ifade etmekte güçlük çektiğini söyleyen Kutluözen, kendisini, yeryüzündeki insanların özgürlük ve eşitliğini destekleyen sıradan biri olarak tanıtmaya özen gösterdi. Din, dil, ırk gözetmeyen teröre, ırkçı, cinsiyetçi ve sınıf ayrımcı eylemlere… ve içeriği ne olursa olsun, yapılan her türlü yanlış politikaya şiddetle karşı çıktı.
Yeryüzünde kötü sahnelere tanık olmanın, insanlık adına büyük utanç verdiğini belirten Kutluözen, okuyucularına verdiği mesajlarla yaşadıkları zaman içinde onların, birer duyarlı birey olarak kalmalarını, yeryüzünde iyi ve güzeli yaşatmak için insanları tek bir yürek olmaya çağırdı.
Kitapları; Güz Fotoğrafları (şiir) 1999
Bir Yüzüm Erguvan Yangını Bir Yüzüm Temmuz (şiir)
2004 Kora Yayınları.

Ateşin  Düştüğü Yerde  (2007 - Benseno Yayınları)