Reklamı AçReklamı Kapat

UÜ'de 'Yabancı dil Türkçe öğretimi şöleni'

Yabancı dil olarak Türkçe’nin öğretilmesi Uludağ Üniversitesi’nde ele alındı.

UÜ'de 'Yabancı dil Türkçe öğretimi şöleni'
- A +

Uludağ Üniversitesi (UÜ), 1. Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe’nin Öğretimi Bilgi Şöleni’ne ev sahipliği yaptı. 
UÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı, UÜ Türkçe Öğretimi, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULUTÖMER) ve Yunus Emre Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenledikleri 1. Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe’nin Öğretimi Bilgi Şöleni başladı. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin oluşturduğu koronun İstiklal Marşı’nı söyleyerek başlattığı Bilgi Şöleni’nin açılış töreninde konuşan Bursa Vali Yardımcısı Yalçın Bulut, Necip Fazıl Kısakürek’in Türkçe’yi anne sütü kadar güzel bir şeye benzettiğini aktardı. Yalçın Bulut, böylesine önemli olan Türk dilinin uluslararası arenada daha çok duyurulması ve öğretilmesi adına gerçekleştirilen etkinlikte emeği geçenleri kutladı.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrenci sayısının 104 bin seviyelerine ulaştığını söyledi. Uluslararası öğrencilerin üniversite tercihlerinde ülkelerin ekonomik gelişmişliklerinin, yüksek öğrenim imkanlarının ve kültürel yakınlıkların belirleyici olduğunun altını çizen Rektör Yusuf Ulcay, “Türkiye’de yabancı öğrencilerin en çok bulunduğu kentlerin başında İstanbul, Ankara ve Bursa geliyor. Gerek Türkiye, gerekse de Bursa olarak bu pastadan aldığımız payı daha da çoğaltmalıyız. Çünkü eğitim turizmi yönüyle büyük kazanım olarak gördüğümüz bu öğrenciler, aynı zamanda ülkemiz için bir kültür ve barış elçileridir. Küresel güç sahibi ve geniş bir etkileşim alanı oluşturan milletlerin dilleri de doğal olarak önem kazanmaktadır. Bu bağlamda Türkiye’nin engin mazisi ve büyük ülküleri Türkçe’nin yabancı dil olarak öğretiminin önemini ortaya koymaktadır” dedi.


Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç da Türkiye’nin ekonomik, kültürel ve siyasal mecrada etkili olarak yer alabilmesi için Türk dilinin dünya üzerinde çok daha etkin olarak kullanılması gerektiğinin altını çizdi.
Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Demirel ise konuşmasında, Türkçe’nin dünya genelinde en fazla konuşulan 5. dili olduğunu açıkladı. Dünya genelinde 87 ülkede Türkçe’nin öğretilmeye çalışıldığını söyleyen Dekan Demirel, “Dil dediğimizde canlı bir varlıktan bahsediyoruz. Tarihimizle, kültürümüzle ve geleceğimizle birlikte oluşan bir yapıdır. Bu yapıyı tarihinden soyutlarsak onu yozlaştırmış oluruz. Dilimizi geliştirmek ve onu yeniliklere açık tutmak zorundayız. Akademisyenler ve araştırmacılar tarafından bilimsel gelişmeler doğrultusunda yeni kelimeler üretmek ve yeni kavramlar üretmek yoluyla Türkçe’yi çağdaş diller seviyesine çıkarmak ve orada tutmak zorundayız” şeklinde konuştu.
Bilgi Şöleni Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kazım Yoldaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin coğrafi ve siyasi gücünden dolayı Türkçe’nin de giderek önem kazandığına işaret etti. Türkiye’ye eğitim görmek ve Türkçe öğrenmek isteyen yabancı öğrenci sayısının da gün geçtikçe arttığını vurgulayan Prof. Dr. Kazım Yoldaş, “Lisans ve lisansüstü eğitim görmek için ülkemizi tercih eden öğrenci sayısını arttırmak için Türk diline ve bu dilin öğretilmesine önem vermeliyiz. Düzenlediğimiz etkinlik bu alanda araştırma ve çalışma yapmak isteyenlere de ışık tutacaktır. Bilgi Şöleni’nin gerçekleşmesinde bizlerden desteğini esirgemeyen başta Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Ulcay’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Üç gün sürecek şölende 100 akademisyen ve bilim adamı yabancı dil olarak Türkçe’nin öğretilmesi noktasında yaptıkları çalışmalar hakkında sunumlar gerçekleştirecek.

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ