Reklamı AçReklamı Kapat

UEFA Finansal Fair Play Direktörü'nden Türk futbolu için acı tablo

Türk takımlarının sürekli zarar ettiğini ifade eden Andrea Traverso, yüksek transfer harcamalarına karşın altyapı yatırımlarının çok düşük olduğuna dikkat çekti.

UEFA Finansal Fair Play Direktörü'nden Türk futbolu için acı tablo
- A +

 

İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nin ev sahipliği yaptığı 2. Futbol Zirvesi'nde konuşan UEFA Finansal Fair-Play Direktörü Andrea Traverso, Avrupa futbolu ile Türk futbolunu maddi açıdan karşılaştırarak UEFA'nın hazırladığı yıllık maddi rapor hakkında bir sunum yaptı.

Avrupa ligleri içinde en büyük borçlanmanın Türk takımlarında olduğunu belirten Traverso, "Türk takımlarının maddi zararı son dönemde beş kat arttı. Daha önce 40 milyon euro olan zarar miktarı şu an 200 milyon euro civarında. Türkiye Ligi'nin yanı sıra İtalya ve Rusya da finansal açıdan olumlu sinyaller vermiyor." dedi.

Transfer harcamaları ve yüksek maaşlara vurgu
Yeni yapılan yayın anlaşması sayesinde Süper Lig'in Avrupa'daki en büyük 6. lig olabileceğini belirten Andrea Traverso buna rağmen yapılan transfer harcamaları ve verilen yüksek maaşlar sebebiyle Türk takımalarının zarar ettiğini söyledi. Traverso, "Türkiye sürekli transferde zarar eden bir lige sahip. Alman takımlarında %52 olan maaş oranı Türk takımlarında %80. Türkiye, transfer açısından iyi tablo çizmiyor." diye konuştu.

Avrupa'daki en yaşlı kadrolara sahip takımların Türkiye ve Rusya'da yer aldığını belirten Traverso "Türkiye ve Rusya ligleri en yaşlı kadrolara sahip ligler. Fransa ve Portekiz'de ise daha genç oyunculardan kurulu takımlar var. Yaşlı ve tecrübeli oyuncular yüksek ücreti ve maliyeti de beraberinde getiriyor. Türk takımlarının altyapıya daha fazla yatırım yapması gerek. Altyapı yatırımı açısından Türkiye diğer ülkelere göre çok daha düşük seviyede." tespitinde bulundu.

Türkiye'de yer alan kulüplerin dernek yapısından da çıkması gerektiğini belirten Andrea Traverso "Türkiye'de kulüplerin dernek yapısı günümüz şartlarına uygun değil. Bu yapı mali durumu da olumsuz etkiliyor." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler