Reklamı AçReklamı Kapat

Siyanürlü altına ortak tavır

Bursa'nın Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, birçok yönden çevreye, insanlara ve gelecek kuşaklara ciddi zararlar vermesi muhtemel olan siyanürle altın ve gümüş çıkarma faaliyetlerinin ilgili kurumlarca tekrar gözden geçirilmesini talep ettiklerini söyledi.

Siyanürlü altına ortak tavır
- A +

 

Mustafakemalpaşa’da son dönemde gündeme gelen siyanürle altın ve gümüş çıkarma çalışmalarına karşı siyasi parti temsilcileri ortak bir basın açıklaması yaptı. Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın yanı sıra AK Parti, CHP, MHP, SP, DP, BBP ve İYİ Parti ilçe başkanlarının imzasıyla yayınlanan deklâasyonda, söz konusu girişimle bölgenin içme suyu havzası, turizm alanı ilân edilen kaplıcalar ve diğer tabiat varlıklarının tehlike altına girdiğine dikkat çekildi.

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin Tümbüldek Turizm Merkezi sınırları içerinde bulunan 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı değişikliğine itiraz ettiğini belirten Sadi Kurtulan şunları söyledi:

“Bozulmamış tabiatı, suyu ve orman alanlarıyla Bursa’nın yeşil ilçelerinden biri olan ilçemiz son günlerde siyanürle altın ve gümüş madeni arama faaliyetleriyle kamuoyunun gündemine gelmektedir. Yüzde 60’ı ormanlarla çevrili olan ilçemizin 15 kilometre güney doğusunda bulunan Kömürcükadı, Şapçı, Akarca ve Bahariye mahalleleri ile Tümbüldek Kaplıcaları’nı kapsayan yaklaşık 40 bin dekarlık arazi, 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı ile altın-gümüş kompleks madeni ve cevher zenginleştirme tesisi alanına çevrilmiştir. Bahse konu plan değişikliği ile bölgemizin içme suyu havzası, turizm alanı ilan edilen kaplıcalarımız ve diğer tabiat varlıklarımız maalesef tehlike altına girmiştir. Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri, bir süre önce maden sahasında araştırmalar yaparak hazırladıkları raporu ilgili yerlere sunmuş, Mustafakemalpaşa Belediyesi de Tümbüldek Turizm Merkezi sınırları içerinde bulunan 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı değişikliğine itiraz etmiştir. Devam eden sondaj çalışmalarının ardından rezerv altın ve gümüş bulunduğu takdirde 3 yıl içerisinde bu rezervin siyanürle çıkarılması gündeme gelecektir. İlçemiz bir tarım ve hayvancılık merkezidir. Tarıma dayalı sanayii ise gelişime açık olarak her yıl büyümektedir. Bu durumun geleceğimize vereceği zararı hiçbir ekonomik birimle ölçmek mümkün değildir. Biz, bugün yaşayanların, geleceğe borcu ve büyük sorumlulukları vardır. Bu anlayıştan hareketle gelecekte büyük bir tabiat felaketinin önüne geçmek için toplumsal hassasiyetimizi ortaya koyuyoruz. Birçok yönden çevreye, insanlara ve gelecek kuşaklara ciddi zararlar vermesi muhtemel olan bu girişimin ilgili kurumlarca gözden geçirilmesini talep etmekteyiz. İnsanlarımızın sağlığı, tabiatımızın, ürünlerimizin, suyumuzun ve turizm bölgelerimizin korunması için siyanürlü altın-gümüş madenine karşı bir kez daha ilçemize sahip çıkıyoruz.”

İHA

Yorum Ekle

İlgili Haberler