Reklamı AçReklamı Kapat

Şiir Nilüfer’de

İkinci Uluslar arası Nilüfer Şiir Festivali 12 – 15 Ekim arasında gerçekleşecek. Beşi farklı ülkelerden olmak üzere 14 şairin ağırlanacağını festivalde dokuz farklı mekanda etkinlik yapılacak.

Şiir Nilüfer’de
- A +

Mustafa Emre ÖZGEN / bursa.com

Festivalde şiir okumalarının yanı sıra sahne gösterileri, film gösterimleri, atölye çalışmaları, eğitim ve söyleşilere ev sahipliği yapılacak. Ali Özgür Özkarcı, Altay Öktem, Ataol Behramoğlu, Aurelia Lassaque, Çağla Meknuze, Efe Duyan, Emel Kaya, Heike Fiedler, Mel Kene, Neslihan Yalman, Serdar Ünver, Turgay Fişekçi, Yasuhiro Yotsumato ve Zeynep Köylü, 4 gün boyunca BAOB Oditoryum, 3 Fidan Parkı, Konak Kültürevi ve Gölyazı’daki mekanlarda şiir dostları ile bir araya gelecek. Ayrıca günümüzde masalın önemli isimlerinden Nazlı Çevik Azazi şiir - masal ilişkisini yorumlayan bir gösteri sergileyecek. Festival Erdal Akkaya’nın eşlik edeceği Berlin Senfoni Oda Orkestrası dinletisi ile son bulacak.

“ŞİİR TOPLUMUNDUR!”

Konuyla ilgili bursa.com’a konuşan Nilüfer Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Güney Özkılınç, festivalde bu yıl “yaşamı kutsamak” temasının işleneceğini, slogan olarak ise Nazım Hikmet’in “he he hey, yaşamak ne güzel şey!” dizelerinin belirlendiğini söyledi.

“Zulme karşı, adaletsizliğe karşı, eşitsizliklere karşı. Bunlar yaşamın birer parçası ise yaşamı kutsamak da önemli. Bu nedenle olarak temamızı yaşama sevinci belirledik” diyen Özkılınç şöyle konuştu; “Her yer şiir. Şiiri halkla buluşturmak istiyoruz. Üç ayrı okulda çocuklar ve gençlerle buluşacağız. Şiir belirli bir kesimin değil, yurttaşların tümünündür.”

ŞİİR KULESİ AÇILIYOR

Nilüfer Belediyesi Halkevi önünde yapımı iki yıl süren “Şiir Kulesi” ise yarın açılıyor. 12 Ekim Perşembe, saat 17:00’de açılacak kulenin üzerinde 25 şairin silüeti bulunacak, kaidesinde ise 600 şairin ismi yer alacak. Hemen önünde bir de kürsü bulunacak kulede şiir okuma etkinliklerinin yapılması planlanıyor.

 

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ