Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi ‘nden bir başarılı operasyon daha…

Kalp ve damar hastalıklarında eşine ender rastlanan aort damarının sol şah ve kol damarını da içine alacak şekilde yırtılan ve hayati risk taşıyan kadın hasta, Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi’nde yapılan operasyonla hayata döndürüldü.

Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi ‘nden bir başarılı operasyon daha…
- A +

 

Geçtiğimiz hafta içinde göğüs ve baş ağrısı şikâyetiyle Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi’ne başvuran 45 yaşındaki Asiye Özer’in,  yapılan muayene ve tetkikleri sonucunda eşine ender rastlanan büyük bir hayati riskle karşı karşıya olduğu tespit edildi. Hastanın kalptan çıkan ana damarın (aort) göğüs içinde sol şah ve kol damarını da içine alacak şekilde yırtıldığı belirlendi.

Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi doktorlarından Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hakan Güven ve ekibinin yaptığı müdahalede iki aşamalı yöntemle Ayşe Özer sağlığına yeniden kavuştu. Özer’e yapılan çok yönlü işlemler hakkında bilgi veren Op. Dr. Güven, ölümcül sonuçları olabilen bu hastalığın teşhisinin de tedavisinin de çoğu zaman pek mümkün olamadığını söyledi.

“ZOR BİR AMELİYATTI”

Güven operasyonun çok başarılı geçtiğini belirterek şu bilgilendirmede bulundu:

“ Tedavi için göğüs kafesini açmadan aort damarı içine stent konularak damarın tamir edilebileceği düşünüldü. Ancak konulacak stentin, sol şah damarı ve sol kol damarını kapatacağı ve hastanın felç olmasına aynı zamanda sol kolunda kangrene kadar gidebileceği sorunlara neden olabileceği ortaya çıktı. Bu durumda da hastanın önce sağ şah damarından sol şah damarına oradan da sol kol damarına, bacağından alınan toplar damar kullanılarak bir köprü oluşturulmasına karar verildi. Böylece aort içine konulacak stent,  sol şah ve kol damarını kapatsa bile, bu damarların sağ şah damarından gelen kan ile beslenecekti. Daha sonra da sağ ve sol kasık damarlarından girilerek aort içine stent yerleştirilmesi planlandı. Hastamıza gerekli bilgiler verildikten ve onay alındıktan sonra sağ şah damarından sol şah damarına oradan da sol kol damarına bacağından alınan toplar damar kullanılarak by-pass yapıldı. Herhangi bir olumsuzluk olmadı. Yine hastamız 3 gün sonra da sağ kasık damarından ve sol kasık damarından girilerek aort içine stent yerleştirildi”.

Hakan Güven ve ekibinin yaptığı başarılı operasyonla hayati tehlikeyi atlatan Ayşe Sezer operasyondan birkaç gün sonra da iyileşerek, taburcu edildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler