yabancı dizi izle warez script porno izle hacklink shell indir istanbul evden eve nakliyat nakliyat fiyatları


Reklamı AçReklamı Kapat

"Öfke ve stres vücudun dengesini bozuyor"

Dr. Cengiz Tavukçuoğlu, öfke ve stresin insan vücudunun dengesini bozduğunu söyledi.

"Öfke ve stres vücudun dengesini bozuyor"
- A +

 

"BTSO Akademi" projesi çerçevesinde düzenlenen ‘Stres Yönetimi, Öfke Kontrolü ve Motivasyon’ konulu eğitime Bursa iş dünyası temsilcileri ilgi gösterdi. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, yaptığı konuşmasında 16 makro proje hedefiyle çıkılan yolda 40’a yakın projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. BTSO Akademi ile de yaklaşık 4 yılda 200’e yakın eğitim programından 13 binden fazla kişinin faydalandığını dile getiren Onur, iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda, güncel konulardan yola çıkarak eğitim programları hazırladıklarını dile getirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) SEM Öğretim Görevlisi Cengiz Tavukçuoğlu, stres, öfke kontrolü ve motivasyon konusunda bilgiler verdi. ‘Öfkeyle kalkan zararla oturur’ ata sözüne dikkat çekerek, öfkenin insana zarar verdiğini söyleyen Cengiz Tavukçuoğlu, insanın öfkelendiği zaman kalp atışının hızlandığını, nabzının ve kan basıncının arttığını, kas, sırt ve boyun ağrılarının görüldüğünü ifade etti. Tavukçuoğlu, “İnsan öfkelendiği zaman mutlaka öfkelenmesine sebep açan konu ile yüzleşmeli, çevredekilerinden yardım almalıdır. Öfkelenen insan tepki vermeden önce 5 kere derin nefes alıp vermeli ya da içinden 10’a kadar saymalıdır. Bu onun sakinleşmesine yardımcı olacaktır” açıklamalarında bulundu.

Hayatın her alanında stres ile karşı karşıya kalınabileceğini dile getiren Tavukçuoğlu, stresin insana fizikî ve psikolojik zararlar verdiğini söyledi. Aile içi sıkıntılar, trafik, iş yükü, uykusuzluk, gürültü, baskı, umutsuzluk ve dedikoduların strese yol açan bazı sebepler olarak sıralanabileceğini ifade eden Tavukçuoğlu, özellikle yağmurlu ve kapalı havanın bazı insanlarda strese yol açtığını belirtti. Kapalı havalarda havadaki negatif iyonların arttığını belirten Tavukçuoğlu, “Negatif iyonlar, insan vücudundaki dengeyi bozarak strese girmesine sebebiyet verebilir” diye konuştu.

TATİLE GİTMEK DE STRES YAPIYOR 

Stresin kaynakları hakkında bilgiler de paylaşan Tavukçuoğlu, “Yapılan bir araştırmada strese yol açan en önemli 20 sebep tespit edildi. Bu sıralamada dikkat çekici sebepler de var. Mesela bazı tatile gitmek de aşırı strese yol açabiliyor. Tatil masrafları, süresi, konaklama gibi konular bazı insanların ruh yapısını etkileyebiliyor” şeklinde konuştu

BTSO Akademi kapsamında ayrıca ‘Telefonda Etkili İletişim Teknikleri’ konulu eğitim gerçekleştirildi. Davranış bilimleri uzmanı Adnan Erbaş tarafından verilen eğitime Bursa iş dünyası büyük ilgi gösterdi. Telefon görüşmelerinde kişilerin kendine güvenli, doğal ve canlı bir ses tonuyla konuşmanın önemli olduğunu kaydeden Adnan Erbaş, çalışanların hizmet verdikleri kişilere telefonda güven verebilmelerine, ikna yeteneklerini kullanabilmelerine ve profesyonel anlamda iletişim kurabilmelerine yardımcı olacak önemli bilgiler verdi.

(İHA)

Yorum Ekle


VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ