Zeytin bohçası


Zeytin bohçasıBu yılki Edremit Hasat Sonu (Meci) Şenliği'nde zeytin literatürüne iki yeni yemek sundum. “Zeytin Yemekleri” teması çerçevesinde ikisi yerel, ikisi de yeni oluşturulan toplamda dört yemek, workshop havasında kameralar önünde hazırlanıp tadına bakıldı.

Yerel aşçı Gülsüm Ana; yıllardır müşterilerine ve ailesine geleneksel zeytin yemekleri yapıyor. O günkü şenlikte de “zeytin yemeği” ve “ısırganlı zeytin salatası” hazırladı. 

Aşçı Fok olarak bendeniz de; “Otlu zeytin çorbası” ve tatlı olarak da “zeytin bohçası” hazırladım. Zeytinli lezzetlerin o günkü ilk tasarımı benim için heyecan vericiydi. Çok keyifli bir şenlik yaşadık. Burada fotoğraflar ile o heyecanı biraz olsun paylaşmak istiyorum. Darısı Gemlik ve Trilye zeytinlerinin başına diyerek, ilk kez oluşturduğum bu zeytinli tatlının (Zeytin Bohçası) tarifine geçiyorum.

Önce Malzemeler:

1 kg. Yufka

Bir büyük kavanoz zeytin reçeli (portakallı)

200 gr. kadar iri kıyılmış ceviz içi

200 gr. pudra şekeri

100 gr Zeytinyağı

100 gr. Yaban mersini veya kuru üzüm  (orman meyvecikleri)

200 gr. kadar zeytin lokumu

Kürdan

Hazırlanışı:

Öncelikli malzememiz portakallı yeşil zeytin reçeli. Zeytin reçelini biliyorsunuz değil mi? Edremit Körfez Bölgesi’nin bir numaralı reçelidir. Yolu düşenler illa ki satın alırlar. Bu reçel genellikle portakal parçaları ilavesiyle yapılır, biz de bu şekilde kullanacağız.

Bir büyükçe kavanoz (800 gr.) zeytin reçelini alıp küçük parçalara bölüyoruz. Cevizleri irice kıyıp, zeytin lokumlarını da ince dilimler halinde doğrayıp bir kenarda bekletiyoruz. 

Yaban mersinlerini ve kuru üzümleri sıcak suda yumuşatıp onları da beklemeye alıyoruz.

Zeytin reçelinin suyunu bir kâseye alıyoruz. 

Yufkaları da dörde bölüp işlemlere başlıyoruz.  Dörde bölünmüş yufkayı yayıp reçelin suyunu fırçayla sürüyoruz. Tıpkı sigara böreği yapar gibi yufkanın geniş bölümüne kıyılmış zeytin reçeli tanelerinden, ceviz içinden, orman meyveciklerinden ve doğranmış zeytin lokumlarından koyup kenarlarından başlayarak ortalama 5 - 6 santim genişliğinde bir bohça hazırlıyoruz.

Yufka ve iç malzemeler bitene kadar bu işlemi tekrarlıyoruz. Pek az zeytinyağı koyduğumuz tavada kısık ateşte kızartıyoruz. Pişen bohçaların üzerine sıcakken bolca pudra şekeri serpip servis için bıçakla kesiyoruz. Her parçanın üzerine birer zeytin reçeli tanesi oturtup kürdan ile sabitliyoruz.

Bohçalar kesildiğinde içindeki yemyeşil zeytin lokumunun görüntüsü çok hoş. Bir ilk olarak gayet başarılıydı ve konuklar arasında beğeni topladı. Bu tarif, Edremit’in yeşil zeytin coğrafi işaretini alması nedeniyle özel olarak oluşturulduğundan TV kameraları önünde ilk kez kayda geçirilmiş oldu.

Ağız tadımız daim olsun, daha nicelerine diyelim…

Aşçı Fok

Nurdan Çakır Tezgin