Yerli film


Hayatta zengin dedesinden başka kimsesi olmayan Ahmet 1100 odalı sarayda çılgın bir hayat sürüyordu....Zengin dede hala koalisyon yapmamış olan yegâne mirasçısı Ahmet'e bir oyun yapar. Hasta olduğunu söyleyip ölmeden torununun koalisyonunu görmek istediğini, sayılı günlerini bakanlar kurulu toplayıp kararlar alarak geçirmek istediğini söyler. Hemen koalisyon kurmazsa mirastan da mahrum edeceğini ekler konuşmasının sonuna.

Torun Ahmet bir telaş çıkar yollara, ama ne görsün etraftaki koalisyon hakkına sahip koalisyon erlerin kırmızı çizgileri Ahmet’i yanlarına bile yaklaştırmamaktadır. Hatta öyle kırmızı çizgiler vardır ki bazıları dedeye bile uzanmaktadır.

Çaresiz en büyük düşmanı Dersim Müftüsüne gider. Müftü Kemal Mirasın yarısını istemektedir. Dağlı Selo da zaten sıcak bakmamış üstelik mirasın tamamını ve sayısal loto kuponunun yarısını isteyince çaresiz çizgici Devletin yolunu tutar. Ancak Devlet çizgilerini daha da kalınlaştırmış ve Ahmet ile, Ahmet siz ve de Dede siz koalisyona razı olur. Karşılığında Kaf dağının ardındaki zümrüdü Anka kuşunun gagasından koparılmış tüy ister.

Ahmet baştan durumu kavrayamaz ama kendisi ve dedesi olmadan koalisyon yapamayacağını anlayınca Dedesi onu tekrar Müftü Kemal’e yollar. Kemal de Müftülüğü bırakmış teşbih işine girmiştir ve son olarak Umreye gidiyorum deyip, Yanlışlıkla Vatikan’a gitmiştir. Papaya yaptığı resmi ziyaret sonunda hacı olamadığını öğrenen Kemal Ahmet ile koalisyona razı olur.

Tek sorun Kemal’in istediği bakanlıklar, 15 gazoz kapağı, 6 cilli, 1 topaç, bir ip, bir top sorunu bir türlü çözülemez. Çünkü Kemal’in abisi Deniz uzun zaman önce kaptırdığı oyunun rövanşını almak için sinsi planlar yapmaktadır.

Yıllar önce kaybettiği koalisyonunu geri alma hevesiyle girdiği oyunda kendisini çuval yarışında ağzında kaşık ile yumurta taşırken bulmuş ve bu duruma nasıl geldiğini koalisyonu kaybettikten yıllar sonra öğrenmiştir. Dede’nin oyununa gelmiş ve dükkânını da Müftü Kemal’e kaptırmıştır.

Bütün bunlar olurken Dede boş durmamış ve hastalık numarasıyla Ahmet’e baskı yapmaya devam etmiştir. Çok bunalan Ahmet sonunda razı olur ve gazoz kapaklarını toplamaya başlar.

Çünkü Dede yolcudur ve miras uçup gidecektir. Önce Deniz’i devreden çıkarmak için bir formül bulur ve onu sınıf başkanı yapar. Okullar tatildir ama Deniz başkanlığı her koşulda istemektedir.

Baş başa yapılan bir iftar yemeği ile koalisyon kurulur, heyecandan kendilerinden geçen Ahmet ve Kemal kendilerini sahur sofrasında çay tokuştururken bulurlar.

Dedeyi kandırmak için başlayan bir oyun birden ciddiye dönüşmüş ve de miras her ikisine kalmıştır.

Onlar ermiş koalisyona, biz çıkalım meydanlara.