Yeni Türkiye için internet medyası da güçlenmeli…


Hem yerel, hem yaygın medya güçlendiğinde, yerelden genele doğru fikir alma özgürlüğünden tutun da, ekonomik kalkınmaya ve demokratik gelişmeye kadar birçok alanda ivme kazandırır.Geçen hafta önce meslektaşım İhsan Bölük aradı. “Nuri abi liderliğinde bursa.com haber sitesini kuruyoruz. Senin de yazılarını burada görmek istiyoruz” dedi.

Birkaç gün sonra da Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı aradı.

“Cennetim, cehennemim (bana hep böyle hitap eder) biliyorsun, türkticaret.net’in sahibi  Murat Yanıklar ile güç birliğine gittik. bursa.com’un alt yapısını onlar verecek. Bursa’nın ve Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden biri olmayı hedefliyoruz. Benim uzun süredir böyle bir hayalim vardı. Senin de bizimle beraber olman güç verir, yazılarını bekliyoruz” dedi. “İyi güzel de ağabeycim benim de bir sitem var. Aynı gün 2 farklı yazı yazamam, aynileşirim” dedim. “Sorun olmaz, ikisinde de kullanılır” deyince  “pekala” dedim.

Çünkü;

Biz gazeteciler için ne kadar çok okura ulaşabilirsen o kadar iyidir. Elimizde kalem olduğu sürece ve ekmeğimizi bu mecradan kazandığımız sürece ki, hemen parantez açayım,

“Diğer eli kalem tutan ve bir yazı yazıp hemen başımıza büyük yazar kesilen, bir dergi çıkarıp hemen gazeteci oldum diyerek sağda solda hava atıp, bu meslekten geçinmeye çalışanları ve yeri geldiğinde silah olarak kullananları dışarıda tutarak diyorum ki, gazete, dergi, haber siteleri ve basın danışmanlığı bizim için mesleki hayatımızda vazgeçilmez çalışma alanlarımız, araçlarımızdır.”

* * *

Bu araçlar ehil kişilerde olduğu sürece hem yerel medya hem yaygın medya güçlenmekle kalmaz, dördüncü kuvvet olarak tabir edildiği için yerelden genele doğru fikir alma özgürlüğünden tutun da, ekonomik kalkınmaya ve demokratik gelişmeye kadar birçok alanda ivme kazandırır.

Dolayısıyla, gazetecilerin başkanlığındaki bu tür yaygın oluşumların desteklenmesi taraftarı olduğum için yazılarımı havadis16.com ile beraber bundan böyle bugün yayın hayatına başlayan bursa.com’da da bulabilirsiniz.

* * *

Nuri Kolaylı sonunda hayalini gerçekleştirmek için bir adım attı. Adımında başarılar diliyorum. O başarılı olursa hepimiz kazanırız.

Sadece internet medyası mı?

Hayır.

Olay Gazetesi, Bursa Hakimiyet Gazetesi, Yeni Dönem, Kent Gazetesi, Bursa Haber, Bursa Hayat, Meydan, Eko-Haber, Şehir Gazetesi, Ritim haber, Agazete, Yeni Marmara basılı yayın olarak okurlarına ulaştığı sürece söylediğim gibi hepimiz kazanırız.

* * *

Medya denen sektör teknolojik devrimle birlikte belki de dünyada hızına erişilemeyen bir mecraya kavuşmuş durumda…

Artık bilgiye ulaşmak eskisi kadar zor değil.  Bize okulda ilk öğretilen haberci olayları 24 saat öncesinden öğrenir, yaşar. Ama şimdi öyle değil. Haberci ile beraber aynı zamanda habere ulaşılabiliniyor. Bir tıkla hayatta ne olup bittiğini öğrenebiliyorsunuz.

O yüzden her ne kadar biz eskiler için gelenekçi olup basılı materyal, yani emeğin ve iş gücünün yoğun olduğu gazete kağıdı vazgeçilmezimiz olsa da durum Yeni Türkiye’de böyle değil. Bu noktada kalırsak, teknolojik gelişmeyi takip etmezsek, internet medyacılığını güçlendiremezsek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedeflediği Yeni Türkiye’yi de yakalayamayız.

* * *

Dün benim de üyesi olduğum Aktif İnternet Medyası Derneği Başkanı Barbaros Koçanalı ile görüştüm. Bursa’da haber sitesi sayısının ilçelerle beraber 40, Türkiye çapında ise 15 bin civarında olduğunu söyledi.

Sayının her geçen gün arttığını da… Bünyesinde gazeteci çalıştırıp ve işi mesleki kurallar içinde yapacaksanız internet medyasını kurmak zor, ama adına haber sitesi deyip, oradan buradan haber devşirip, kes yapıştır yapıp da tek kişilik bir haber sitesi rahatlıkta hemen kurabilirsiniz. Bu ikinci şık son dönemde daha yaygın olduğu için haber siteleri mantar gibi çoğalıyor. İşte AKİMED gibi bu işin oluşumları internet medyasına diğer basılı ve görsel medya gibi bir çerçeve ve resmi alan oturtmak için yoğun mücadele ediyor. Geçtiğimiz yasama dönemlerinde üzerinde çok tartışılmasına ve bir taslak oluşturulmasına rağmen bir türlü Meclis’e gelemeyen bu yasanın seçimlerden sonra da hemen gelemeyeceği ortada…