Yatırımcı güven ister


Türkiye’de son yıllarda ciddi değişimler yaşanıyor.Bunların belkide en önemlisi gelişmekte olan ülkeler statüsüne girmemizdi.

Bu statü ülkenin kabuk değişimi oldu.

Gelişmemiş ülke iken ucuz iş gücü ile yurtdışında sadece fason üretim için iştahını kabartırken, bu kabuk değişiminden sonra yatırımcıların gözünü diktiği bir ülke konumuna geldik.

Her büyümede yeni bir kabuğa geçiyoruz.

Ama yatırımlar için tabiî ki gelişmiş ülke statüsüne geçmiş olmakta yetmiyor.

Sonuç olarak kimse parasını riske atmak istemez.

Hele ki yurtdışına yatırım düşünen birisi işini garantiye almak ister.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de (TOBB) bu anlamda bünyesinde Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) oluşturdu.

BTSO, Bursa’yı YOİKK’te 10 isimle temsil ediyor.

YOİKK toplantılarında hem ülke hem de Bursa ekonomisi adına önemli kararlara imza atıyor.

Burada özellikle 10 kişi ile temsil edilince tabiî ki kararlarda etkili olunuyor.

TOBB Genel Merkezi’nde son gerçekleştirilen YOİKK  toplantısında Ar-Ge ve fikri hakların ele alınırken BTSO’yu temsilen 33. Meslek Komitesi Üyesi Dr. Müh. Mustafa Uysal katıldı.

Toplantıda ayrıca Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habib Asan ve Ekonomi Bakanlığı’ndan Murat Alıcı, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri de yer aldı.

YERLİ YAZILIM KULLANIMI TEŞVİK EDİLMELİ

YOİKK bünyesinde Fikri Sınai Mülkiyet Hakları ve Ar-Ge Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Mustafa Uysal, “Fikri mülkiyet hakları, üzerinde özellikle durulması gereken bir alandır. Toplantımızda fikri mülkiyet hakları ihlaline konu olan ürünlerin imhasına yönelik kanun çalışmasının yapılmasını talep ettik. Aynı zamanda daha önce yurtdışından tedarik edilen test ve yazılım destekleri ile ilgili yerli üretimlere ayrıcalık sağlanması konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Bu konuda TÜBİTAK– TEYDEB’in teşvik politikasını gözden geçirmesini talep ettik. Yerli yazılım kullanımının teşvik edilmesi konusundaki önerimizin takipçisi olacağız” dedi.

Uysal, toplantıda, sanayide Ar-Ge envanterinin çıkarılması, kamu-özel sektör- üniversite işbirliği alanında yeni bir model geliştirilmesi gibi önemli konuları da masaya yatırdıklarını söyledi.

 “YOİKK, KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYOR”

Türkiye’nin daha kolay yatırım yapılacak bir ülke haline gelmesinde YOİKK toplantılarının önemli bir gücünün olduğunu belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay,  “Kamu ve özel sektör arasında köprü vazifesi gören YOİKK, Türk özel sektörünün yatırım ortamında karşılaştığı meselelerin özel sektör bakış açısıyla ele alındığı önemli bir platform olma özelliği taşıyor”  açıklamasında bulundu.

YOİKK’in yararlı olacağına dair düşüncem tam.

Fakat, yatırımcı yatırım için ne ister?

Yatırım yapacağı yere güvenmek ister.

Bu güvence nedir?

Öncelikle hukuk sistemine güvenmek ister.

Sonrasında yaşanacak anlaşmazlıklarda kendini hukuki olarak güvene almak ister.

Yatırım için yatırım indirimleri gibi ortamlar oluşturulsun ister.

Siyasette güven ortamı ister.

Biz bunları sunabildiğimiz zaman, yatırımcıyı daha kolay çekebiliriz.