Umut verici baslangıç


Türkiye Süper Ligi istatistiklerine göre lige çıkan 3 takımdan 2’si o yıl tekrar aşağıya düşüyor. Bence bunun en büyük sebebi alt ligden gelen takımın komple bir takım daha transfer ediyor olması. Bu enli bir transfer hacminin çokta başarılı olduğu görülmediği için lige çıkanların yüzde 66.6’sı tutunamıyor.

Bunun bizimle alakalı kısmi, geçen seneden kalan çöpler.

Trabzonspor maçı bitiş düdüğü ile birlikte Batalla ve Harun hariç yedekleriyle birlikte komple bir takıma ihtiyacımız vardı.

Bunu sanırım elde ki imkanlarla, mümkün olduğunca gerçekleştirdik. Basakşehir maçına baktığımız zaman değiştirdiklerimizden ziyade elde kalanlarda problem olduğu hemen göze çarpıyor.

Muhtemelen Deniz, Stancu, John üçlüsü hat olarak ligin en kötü hücum hattıdır.

Yine uzun süredir Bursaspor forması giymesine rağmen hala kanımın ısınmadığı Aziz Behiç bence hedefli  takım oyuncusu değil.

Gelelim yenilere.

Ben en çok Agu ve Badu ikilisini beğendim. 

Üç gün önce imza atan Agu sahanın en iyisi olarak göze çarpıyorsa bunu ismi bence; kalitedir.

Gana Milli Takım orta sahası Badu sanırım taktik disiplin gereği çok fazla öne oynamadı. Ancak bu sene taraftarın en çok seveceği oyuncu olmaya aday gibi gözüküyor...

Bu ikilinin fark edilen eksikliği ise oyunu hızlı oynamamaları. Oyuncuların kalitesine bakınca bunun geçici olacağını tahmin ediyorum. Yine taktik disiplin gereği de olabilir!

Öne oyunda da bir takım sıkıntıları var. Ancak ben her 2 siyahiyi de sevdim. Sezon içinde var olan kaliteyi sahaya yansıtacaklarını düşünüyorum.

Gelelim stoper ikilisine.

Titi zaten bildiğimiz oyuncu. Biraz ağır ama dengeli bir stoper. Toparlayıcı. Bence doğru transfer.

Ekürisi Ekong bir pozisyonda yürekleri ağza getirse de fiziki futbol kalitesi üst düzey. İkisinden biri sakat ya da sarı kart cezalısı olduğu zaman ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz çünkü bana göre onları yedekleyecek sadece pişmemiş Ertuğrul var.

Barış için yorum yapmak biraz erken sadece bindirmeleriyle dikkat çekti ki bunun iyi bir sey olduğunu düşünüyorum.

Twitter’da bir arkadaşım “Kahvede maçı seyrediyoruz. 50 kişiden 49'u kanat lazım dedi. Diğer bir kişi de tuvalette” yazmış. Çok hoşuma gitti. Taraftar aslında daha maç oynanmadan da teşhisi koymuştu. Aslında bunu söylemek için maçı seyretmeye gerek yoktu. Badu'nun imza töreni sonrası  da tüm yerel basın mensupları başkanımız ile çay içti. Tek tek hepsi 'Başkan kanat al' dedi. Başkanımız ise 'Hocamız ön libero ve sağ bek istiyor önceliğimiz orası' dedi. Bence dun aksam Le Guen hatasını fark etmiştir.

Önde oynayan 3 oyuncu da 45 dakika sonun da değiştirilmeyi hak etti. Ancak yedek kulübesinde sağa yada sola alacağı hiç kimse yoktu. O'da mecburen önce Kubilay’ı alarak Stancu’yu sağa gönderdi. Sonra baktı ki en iyi yedekler orta sahada, orayı hücumcularla yenileyerek kulağı tersten tutar mıyım denemesi yaptı. Kulübe de kanat oyuncusu olsaydı o değişiklikler muhtemelen öyle olmazdı.

Bir parantez de Furkan'a açalım. Uzun zamandır söylüyorum. Bu çocukta yetenek var. Ama sanırım sadece yetenek var. Bu yeteneği futbola kanalize edecek bir antrenörle birlikte. Umarım öyle de olur.

Tüm bu değerlendirmeleri çok iyi bir takıma karsı yaptığımızı unutmayalım. Geçen senenin lig ikincisi ve şampiyonlar ligi on elemesi için erken form tutmuş takviyeleri zamanında yapılmış iyi bir takım Basakşehir. Bizim ise ilk ciddi testimiz. Bu da umut verici. Başkan bizim yazılılarımızı okuyor mu bilmem eğer okumuyorsa okuyan biri iletsin lütfen; Başkanım cebinizden tonla para verdiniz. Karşılığında hep eleştiri  aldınız. Sinemanın terse dönmesi, yani iyi bir takım olmamıza ramak var. 2 kanat daha alacağım diyorsunuz. Bu kanatların kalitesi bizim skor gücümüzü ortaya çıkaracak. Onun için yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiğiniz işin finalini de doğru yapın. Ucuzunu değil kalitelisini tercih edin.

Lütfen..

Lütfen bu sene hep beraber kalbimiz sıkışmadan maç seyredelim...