Türkiye-Rusya ilişkilerinde kilidi açan irade


Türkiye Rusya ilişkilerinde kilidi açan iradeBunu da ekonomik ilişkiler perçinliyor.

Özellikle bu gelişmeler Rus ajanslarında çok yönlü yer alıyor.

S-400 alımına ilişkin bilgileri incelerken farkettim.

Özel dosyalar olarak ele alınıyor.

Moskova merkezli Sputnik de bunu yorumlarıyla diri tutuyor.

Rusya – Türkiye ilişkilerinin 500 yılı aşan tarihsel süreci boyunca iki ülke arasında savaşlardan ittifaklara kadar pek çok önemli dönem yaşandı.

Günümüzde de iki ülkenin birbiri açısından önemi biliniyor.

Son yıllarda da bu tarihsel ilişkilere paralel olarak, Rusya – Türkiye ilişkilerinde, krizlerin aşıldığı ve yeni bir atılımın yaşandığı gözleniyor.

İki ülke arasında Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK), Hükümetler arası Komisyon, Toplumsal Forum gibi ikili işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlayan pek çok ortak kurum ve mekanizma oluşturuldu. Türk Akımı Doğal Gaz Boru Hattı ve Akkuyu Nükleer Santrali başta olmak üzere, ortak yatırım projeleri gerçekleştiriliyor.

Taraflar, Ortak Yatırım Fonu’nun kurulması ve karşılıklı ulusal para kullanımını öngören anlaşmalara imzalar attı. İki ülkenin etkili ve aktif işbirliği sayesinde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nde (KEİ), Suriye konulu Astana müzakere süreci çerçevesinde uluslararası sorunların çözüm arayışlarında kayda değer başarılar elde edildi.

Rusya ve Türkiye arasında artan çok yönlü işbirliğinin bölgesel, bölgelerarası ve küresel etkileşim mekanizmalarına dayanan çok kutuplu dünya düzeninin pekiştirilmesi yolunda yeni ufuklar açtığını söylemek abartılı olmaz.

İkili ilişkilerin ‘kapsamlı bir stratejik ortaklığa doğru’ aşamalı ilerlediği değerlendirmesini yapan çok sayıda uzman, ‘stratejik ortaklık’ için  gerekli imkan ve potansiyelin yanı sıra, tarafların siyasi iradesinin mevcut olduğunu belirtiyor.

Bunun temelinde gerek objektif faktörler, gerekse ortak tehditlerin bulunması yatıyor.

Günümüzde, Rus – Türk ilişkilerinin dinamik bir şekilde gelişmesi, bu sürecin mercek altına alınmasını, uzman isimlerin görüşleriyle incelenmesini gerekli kılıyor.

 

RUS İLİŞKİLERİNDE BTSO FARKI

İşte böylesine hassas diyaloglar kurulurken iş dünyasını da yabana atmamalı.

Burada algı, refleks ve farkındalık ön planda.

Türkiye'de birçok sanayi kuruluşunun aksine BTSO bu stratejik ilişkilere ciddi ekonomik katkılar koyuyor.

BTSO’nun, KOSGEB destekli Küresel Fuar Acentesi kapsamında düzenlediği ‘Türkiye – Rusya Ev Tekstili, Kumaş, Bebe ve Çocuk Modası Günleri’ Rusya’nın başkenti Moskova’da yoğun bir katılımla gerçekleşti. Meseleye salt moda günleri diye bakılmasın.

Organizasyonda Bursa’dan 14 firma, Rus alıcılara ürünlerini sergileme fırsatı buldu.

Rus firmalarının da büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, birçok iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Burada Ticaret Odası iş dünyasını özel uçaklarla Moskova'ya taşıdı. World Trade Center buluşmalarını da böyle yorumlamalı.

Ki bunu sadece Rusya ile de sınırlı tutmuyor.

Dünyanın her yerindeler.

Bunun adı da vizyondur.

Gerek BTSO Başkanı İbrahim Burkay, gerekse kurmayları başkan yardımcıları İsmail Kuş, Cüneyt Şener komiteler, UR-GE'ler hepsi ekonomi elçileri gibiler.

Özetle siyaset tokalaştıkça ekonomi kucaklaşıyor,