Tanrıların hışmına uğramış; KARAGÖL


Anadolu’nun birçok yerinde büyüklü küçüklü göller vardır. Bu göllerden bazıları da kara ile tanımlanarak kara göl adını almıştır. Göllerin bu adı almaları karanın taşıdığı anlamla ilgilidir.İzmir'in 40 km uzağındaki Yamanlar Dağı’nda bulunan Karagöl’ün efsanevi hikayeleri ile ünlüdür. Bunlardan biri, Karagöl’ün olduğu yer önceleri bir köydür. Hz. Hızır dilenci kılığında köye gelir ve yardım ister. Bir kadının dışında hiç kimse yardım etmez. Hz. Hızır, bu kadını yanına alarak köyü terk eder. Köy suya batar, insanlar da balık olur. Köyün battığı yerde oluşan gölün suyunun rengi siyah olduğundan göle Karagöl denir

Yukarıdaki efsanede Hz. Hızır’a köylülerin yardım etmemesi bu olumsuz sonucu hazırlamıştır. Nitekim sonuçta köyün suya gark olmasıyla birlikte oluşan göl kara ile efsaneleştirilmiştir.

Karagöl, İzmirliler tarafından bile fazla bilinmese de her mevsim muhteşem görüntülerin izlendiği Karagöl’e araçla da gidebilirsiniz, yürüyerek de.  Araçla gidenler Çanakkale yolunda ilerlerken Örnek köy tabelasına saptıktan 25 kilometre sonra Karagöl’e varabilirsiniz. Yol biraz kötü ama yükseldikçe İzmir Körfezi ayaklarınızın altında kalıyor. 

Karagöl’e yürüyerek gideceklerse Menemen’in Emiralem köyünün çıkışındaki dereden yürüyüşe başlayabilirsiniz. Performansa göre 4-5 saatlik yürüyüş ile göle ulaşabilirsiniz. Rota muhteşem bir doğanın içinden devam ediyor. Sarı ve kırmızı yapraklarla bezenmiş ormanlık alanlarda yükseldikçe sonbahar renklerinin etkisi artarak devam ediyor. Bazen sonbaharda yürürken ilkbahardan farksız manzaralarla da karşılaşabilirsiniz. 

Yüksekliği 1076 metre olan Yamanlar Dağı’ndaki Karagöl’ün bir adı da Tantalos Gölü. Bir diğer hikayesi ise Eski İzmir'in tarihini ve kültürünü araştıranlarca ilk ele alınan Frigya Kralı olduğu iddia edilen Tantalos ile ismi etrafındaki söylencelerdir.

M.Ö. 600 yıllarında yaşadığı ileri sürülen Tantalos mitolojiye göre Baş tanrı Zeus ile bir insan dilber Plutonun çocuğu idi. Söylencelere göre İzmirli olan Kral Tantalos, Symnrna'dan Magnesia' ya (Manisa) doğru uzanan Spilios dağında Frigya halkı ile birlikte yaşar ve Batı Anadolu' ya yayılmış devletini yönetirdi.

Baştan başa bağlık-bahçelik olan Spilos dağı aynı zamanda zengin madenlerin bulunduğu efsanevi bir yerdi. Tantalosun daha sonra Yunanistan' a giderek Paleppones Yarımadasına ismini verecek ve Olimpiyat oyunlarını kuracak olan "Pelops" isimli bir oğlu ile Manisa'da ağlayan kaya haline gelecek olan "Niobe" isimli iki çocuğu vardı. Ve, Tanrıların sofrasına oturabilen tek insan idi TANTALOS.

Tantalos ne yazık ki Olimpos Tanrılarının hışmına uğradı. Anadolu Tanrıçası Kibele'ye inandığı için Hellen Tanrılarını küçük gören ve onların kudretlerini sınamaya kalkan Tantalosa verilen ceza, dünyanın her köşesinde TANTALOS İŞKENCESİ olarak anıldı. ZEUS onu yer altı ülkesinde ebedi açlık ve susuzluğa mahkum etti. Mitolojiye göre TANTALOS Spilos Dağının bir yarığından atılarak Hadese gönderildi. Bu yarık daha sonra göl haline gelerek "TANTALOS GÖLÜ" diye isimlendirildi.

Karagöl’e günübirlik gidip dönebileceğiniz gibi çadırınızı götürüp hafta sonu kamp da yapabilirsiniz. Konaklayacak tesis yok ama restoran olarak hizmet veren bir işletme var. Göl kenarındaki tesislerde yemek yiyebilir, etrafındaki küçük rotalarda yürüyüşler yaparak sonbahar renklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Göl kenarında çadır kurmak için küçük bir ücret ödeniyor. 

Hz. Hızır’ın ve Mitoloji tanrılarının hışmına uğrayan bu gölü eşsiz manzarası ile gezmek ve görmek isterseniz “Karagöl” sizleri bekliyor.