Semizotlu enginar 


Enginarın en çılgın günlerindeyiz…Huyumdur, pazara çıktım mı önce şöyle bir dolaşır, o haftanın en bol sebze meyvesini tespit ederim. Bolluğun içinde en iyi, en tazeyi seçmek zordur o yüzden sıkı bir takip ve içgüdülerimle hangilerini satın alacağımı belirlerim!

Pazarların en gözde kraliçesi şu sıralar enginar. Enginarı bol bulunca her denemeye yelken açıyoruz, eminim bütün enginar severler için bu bahar ayları kaçırılmaz fırsatlarla dolu. Her sene, adam başı kırk enginar yenmeli deniyor, malum karaciğer dostu! 

Festivalleri bile yapılan enginarın geçtiğimiz bahar günlerinde hem Urla’da, hem Hasanağa’da festivalleri yapıldı. Kıbrıs’da yıllardır yapılmakta zaten. Enginarın çeşitli tatlılarının da yapıldığı festivallerde bu yıl Hasanağa’da bozasını bile gördüm!


Enginar hazretlerinin;
Dolmasından baklalısına, soslusundan kabuklu fondülü bandisine, etlisinden tavuklusuna, çorbasına, pilavına, karışık sebzeli otlusuna her çeşidini pişirmek mümkün… Arapsaçlısını birçok defa denemiş baskın kokusunun enginarı gölgelediğini düşünmüştüm. Arapsaçını sevenler için sorun değil tabi!

Semizotlusunu pişirelim dedim; hiç de fena olmadı. Semizotunun o kendine has ekşiliği enginarın tadına değişik bir aroma kattı. İsterseniz bir deneyin.
Tekrarlamaktan bıkmayacağım; Enginarın kendini en iyi hissettiği ortam sızma zeytinyağının bizzat kendisidir. Her ne yaparsak yapalım ille de sızmamızı enginardan esirgemeyelim.

HAZIRLANIŞI:
İlk önce derince bir kaba su doldurulur, suyun içine bir dolu kaşık un, bir limonun suyu ve biraz da tuz atılır.

Orta irilikte körpecik 4 – 5 enginar, tüylü kısımları ve sertçe kabukları el ile sıyırma yöntemiyle temizlenir, hazırladığımız unlu tuzlu ve limonlu suya atılır. 
 

Diğer tarafta bir tane kuru soğan yemeklik doğranır sızma zeytinyağında hafifçe kavrulur. 

Kavrulan soğanın üzerine bir bardak su, bir tatlı kaşığı toz şeker ve kararınca tuz eklenip kaynaması beklenir. 

Kaynayan tencereye, ilk önce suda bekleyen enginarlar konur ardından bir tatlı kaşığı un ve yarım limonun suyu biraz su ile karıştırılarak ilave edilir. Bu şekilde 15 dakika kadar pişen enginarların üzerine birkaç tane kıyılmış taze soğan ve irice doğranmış bir demet semizotu da konup kısık ateşte pişmeye bırakılır. Semizotlarının sap kısımlarını önce yaprak kısımlarını sonra koymak, yaprakların erimemesi için tercih edilebilir. 


Sofraya getirirken üzerine çiğden sızma zeytinyağı gezdirmek adettendir. Oruç tutanlar için mideye ilaç görevi de gören bu yemek, şifası içinde saklı bir mucizedir.

Afiyet-i şifalar olsun.