Şapkalı köfte


Mevsim sebzeleriyle yemek yapmanın giderek önem kazandığı günümüzde, uçan kaçan yenilebilir her nebatat ile yemek yapar olduk. İşte size bir bahar ve ilkyaz yemeği... Farklılık ve yeni lezzetler denemeye hazır olanlar için!TRT’nin incir belgeseli için yeşil ham incirden hazırladığım şapkalı köftenin tarifini vermek istiyorum. Ham incir dediysem, hani şu reçeli yapılan olmamış erkek incir, yani Nisan Mayıs aylarında herkesten önce dallara tutunan ham incir…

Önce malzemeleri:

300 gram kadar yeşil ham incir (reçellik olmamış erkek incir)

250 gram köftelik dana kıyması

3 – 4 tane kuru soğan

4 -5 dal maydanoz

Yeterince karabiber ve tuz

Köfteleri kızartmak için bir su bardağı zeytinyağı

100 gram kaşar peyniri

50 gram kadar ceviz içi

Nasıl hazırlayalım?

Yeşil ham incirlerin sap kısımları ayıklanır, kaynayan suda 15 dakika kadar haşlanır. Süngerimsi bir görüntü elde edince süzülüp soğuk suya atılır. Soğuk su, incirlerin yeşil kalmasına ve daha çabuk soğumasına yardımcı olur. İncirler avuç içinde tek tek hafifçe sıkılarak sudan çıkartılır ki içine dolan sudan arınmış olsun!

Diğer tarafta bir kuru soğan rendelenir kıyma ile buluşturulur. Maydanoz yaprakları incecik kıyılır, tuz ve karabiberi de ilave edilip köfte hamuru yoğrulup yuvarlanarak top köfte şekli verilir, büyükçe bir tavada zeytinyağında kızartılır.

Bir fırın kabını hafifçe yağlanır ve halkalar halinde doğranmış kuru soğanlardan köfte yatakları hazırlanır. Soğan halkalarının orta kısımları çıkarılır. Her halkanın göbeğine ortadan ikiye kesilmiş incirlerin alt kısmı oturtulup her biri hafifçe tuzlanır biberlenir. Daha sonra her yarım incirin ortasına önceden kızarttığımız top köftelerden birer tane konur ve incirlerin sap kısmı olan diğer yarıları şapka gibi üzerine kapatılır.

Fırın kabı iyice dolunca bir kenarından yarım bardak su, tuz ve pek az zeytinyağı karışım ilave edilir. İrice kıyılmış ceviz içleri de bu aşamada şapkaların üzerine serpiştirilir. En son işlem olarak da her şapkalı köftenin tepesine kaşar rendesi eklenir. Haydi fırına…

Peynirler eriyip kızarınca servise hazır hale gelir.

Afiyet-i sağlık olsun.