Sanayide yeni bir dönem; TEKNOSAB


İlk fabrikalar da 2018 yılının Kasım ayında tamamlanarak üretime başlayacak.Hayal gibi görünen gerçek, uzak gibi görünen de bazen çok yakın olur.

Önemli olan sizin neyi, ne kadar istediğinizdir.

Türkiye, sanayi devrimine yetişemedi ve bu yüzden de sanayisi bu kadar gelişmiş olmasına karşın geriden takip etmek zorunda kaldı.

Şimdi ise konuşulan endüstri 4.0 ve bunun devamında yeni gelişimler.

Ama endüstri 4.0 ile görüldü ki artık sadece kaliteli, sağlam ve hızlı üretim yetmiyor, artık dünya her sektörde dijital ve iletişim dünyası.

Yani artık büyük fabrikalar kurmak tek başına yeterli değil.

Aynı zamanda ürettiğiniz ürünün de teknolojiye, dijitale ayak uydurması gerekir.

Ürettiğiniz ve ihraç ettiğiniz ürünün de katma değerinin yüksek olması önemli.

İşte o zaman gelişmiş ülkeler ve dünya ile entegre olup, gelişmeleri yakalarsınız.

Son dönemde sanayi kenti dediğimiz Bursa, bu anlamda ciddi çalışmalar içine girdi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapımına başlanan ve çalışmaları hızla süren Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi de (TEKNOSAB) kuruluş amacı itibariyle benim yukarıda belirttiğim özellikleri içeriyor.

TEKNOSAB, “Yerli, Yenilikçi ve Yeşil Üretim” vizyonuyla Bursa’nın katma değerli üretim gücünü,

Kente gelen yabancı sermayeli firmaların sayısını artıracak.

Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmesinin yolunun yüksek teknoloji üretimi ve ihracatına bağlı olduğuna dikkat çeken Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda TEKNOSAB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, TEKNOSAB projesinin tamamlanmasıyla Bursa’nın yüksek teknoloji üretiminin merkezi olacağını ifade etti.

İbrahim Burkay, “TEKNOSAB projemiz Türkiye’de yeni sanayi devriminin sembolü olacak nitelikte dev bir yatırım. Buradaki fabrikaların üretime geçmesiyle beraber, sanayimizde yeni bir dönem başlayacak. TEKNOSAB, Bursamız’ın katma değerli üretim gücünü artırırken 2023 yılı için belirlediğimiz 75 milyar dolarlık ihracat hedefimizin 40 milyar dolarını da tek başına karşılayacak bir potansiyele sahip” açıklamasında bulundu.

TEKNOSAB’da yer almak için Çin, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden firma temsilcisinin Bursa’ya gelerek görüşmeler gerçekleştirdiğini de sözlerine ekleyen Burkay, “Yabancı sermayenin başkenti olarak bilinen Bursa, uygun ölçekte alan olmamasından ötürü son yıllarda yeterli yabancı sermaye yatırımı alamadı. TEKNOSAB’la bu durumu da lehimize çevireceğiz. Uluslararası birçok firmayla görüşmelerimiz sürüyor. Yeni yatırımlar, üretim ve ihracatımızı artırmanın yanında istihdamımızı da en üst seviyeye taşıyacak” dedi.

10 milyon metrekare alan üzerine inşa edilecek projenin sekiz etapta bitmesi planlanıyor.

İlk fabrikalar da 2018 yılının Kasım ayında tamamlanarak üretime başlayacak.

Bursa TEKNOSAB’ın hayata geçmesi ile birlikte İbrahim Burkay’ın da dediği gibi Bursa’nın katma değerli ürün üretim gücü artacak ve dolayısıyla da ihracata daha fazla katkı sağlayacak.

Dünyaya entegre olacak.

Bursa’ya uzak gibi görünen bir proje yaklaşık bir yıl sonra hayat bulmaya başlayacak.

Hayaller gerçek olacak.