Sağlıklı bir ailenin temeli…


Sağlıklı bir ailenin temelini sağlıklı karı koca ilişkisi, yani evlilik oluştururSağlıklı karı koca ilişkisinin tanımı dışarıda değildir; eşler bu hissi kendi içlerinde hissederler, sezgisel olarak, hisleriyle bilirler.

Derinde hissettikleri nedir? 

Her şeyden önce sağlıklı evlilikte kadın kadın olarak, erkek erkek olarak kendini var ve önemli hisseder! Evet, sağlıklı evlilikte kendini kendin olarak var ve önemli hissedersin. Kayınvalidenin, kayınpederin, eşinin halasının, dedesinin hiç kimsenin gözüne girmek zorunda değilsin; sen sensin ve sen olarak varsın ve önemlisin.

İkinci olarak eşler ilişkide kendilerini olduğu gibi kabul edilmiş hissederler. Esmeri sarışını, kısası uzunu, hamaratı beceriksizi, uysalı hırçını, yakışıklısı yakışıksızı, şu meslekten bu meslekten yok; sen varsın ve sen olduğun gibi kabul edilirsin. Kadın ya da erkek, uzun ya da kısa, esmer ya da sarışın, köylü ya da kentli,  şu ya da bu yöreden olduğun için ötekileştirilmezsin. Sen sensin ve sen olduğun için olduğun gibi kabul gördüğünü hissedersin.

Üçüncü olarak değerli hissedersin. Ne demek değerli hissetmek? İlişkide yeri doldurulamaz, biricik, emsalsiz hissetmek. “Birçok kadın var, içlerinde senden daha güzel, daha akıllısı, daha zengini, okumuşu herhalde vardır. Sen benim karımsın ve benim gözümde senin gibi bir tane daha yok. Senin yerin doldurulamaz.”  İlişkide değerli hissetmek demek budur. Kocanın bakışında bunu görürsün. Ve o nedenle bilirsin ki, kendinden başka olman gereken hiç bir şey yoktur. Bütün istenilen daha kendin olmandır. Öyle hissedersin. Erkek karısının gözünde kendi değerini görür ve içinde hisseder; “senin yerin doldurulamaz; beraber olmak istediğim tek erkeksin! Sen sen olduğun için seni hayatımda istiyorum. Seni zenginlik, yakışıklılık, mevki makam, güçlü olma gibi her hangi bir listede ‘en’ olduğun için değil, ‘sen’ olduğun için değer veriyorum.”

Dördüncü olarak eş olarak evlilikte birbirlerine güvenirler ve güvenilirler; bu ilişkinin niyetine, yürüyeceğine, kendi çaba ve deneyimlerinin yeteceğine güvenirler. Sorunlar çıktıkça sorunları birlikte çözeceklerine güvenirler. Birbirlerine adil davranacaklarına, verdikleri sözleri tutacaklarına, iyi günlerde olduğu kadar kötü günlerde de ekip olarak ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çabalayacaklarına güvenirler. Bu güven geleceğe umutla bakmanın temelini oluşturur.

Beşinci olarak, eşinin kendisine zaman ayırdığını ve emek verdiğini görür. Evet, eşiniz isteyerek ve severek, kendiliğinden, sizin gelişmenizi ve olabileceğinizin en iyisi olarak mutlu olmanızı istemektedir.  Birisi sizin için emek ve zaman verdiğinde sevildiğinize inanırsınız. Birbirinizin gelişip mutlu olması için emek verir ve zaman ayırırsınız. İçiniz bunu bilir.

Ve nihayet altıncı olarak,  bu evlilikte kendinizi hem birbirinize ait hissedersiniz, hem de birbirinizden tamamıyla farklı, bağımsız birer insan hissedersiniz. Birliktesiniz ama birbirinizin değilsiniz. Kendi özgür iradenizle birlikte olmayı seçtiniz, ama farklı insanlarsınız ve farklarınıza saygılısınız. Birbirinize benzediğiniz kadar birbirinizden farklı olduğunuz için de ilişkiniz anlamlı ve zengindir. İçiniz bunu bilir.

GELİŞTİREN ANNE-BABA s.104-105