Ramazan meddahsız olmaz!


Şey bey “Vatandaş Sofrası” gösterisi yapacak. Derin bir oh çekiyorsunuz önce. Talih kuşu kondu zannediyorsunuz kondunuza ama ne gam? Öyle bir gösteri hazırlanıyor ki diliniz damağınıza, eliniz ayağınıza yapışıyor.Yemeğinizi nerede yersiniz?

Hoppalaaaa nereden çıktı şimdi bu soru?

Sana ne kardeşim?

Yemeğimi nerede istersem yerim. Yemek benim, ev benim.

Yok işte, kazın ayağı öyle değil veya seninkisi kaz değil.

Her insan gibi yemeğinizi çoğunlukla masada yiyor olabilirsiniz. Belki pratiği veya alışkanlığı bir kısmınız yerde sini sofrası kurup yiyor olabilirsiniz ki, zaten konumuz da bu!

Evet, evet…

Kesinlikle haklısınız. Yer sofrası!

Sade vatandaşsınız ve kendi halinde bir hayat sürüyorsunuz. Bir gün kapınız çalıyor ve de kapıya yaslanmış resmi bir araç, elindeki telsizden görevli olduğunu anladığınız biri dalıyor evinize. Yüreğiniz ağzınızda, önce birileriyle konuşuyor ve evinizin uygun olduğunu söylüyor telsizli vatandaş. Küt kapıda başkaları, evinizin içinde bir sürü adam!

Belediyeci mi? Maliyeci mi? İcracı mı? Polis mi? Aklınızda binlerce soru ve bu arada yine korku nöbetleri içinde eş, dost, akraba, çoluk, çocuk… Kim bilir ne halt etti biri? Herkes eviniz hakkında bir şeyler söylüyor ama size kimsecikler bir şey demiyor.

Anlaşılıyor sonra durum. Şey bey “Vatandaş Sofrası” gösterisi yapacak. Derin bir oh çekiyorsunuz önce. Talih kuşu kondu zannediyorsunuz kondunuza ama ne gam? Öyle bir gösteri hazırlanıyor ki diliniz damağınıza, eliniz ayağınıza yapışıyor. Rolünüz ezberletiliyor, hane halkının duracağı yerler belirleniyor, giysileriniz değiştirilip iyice perişan bir hal alıyor. Hatta koltuklarınız arka bahçeye atılıp yerine iyice paramparça, oturulur hali kalmamış garip şeyler getirilip yığılıyor.

Hatta kılık kıyafetleriniz öyle bir hale getirilmiş ki, çocuklarınızı tinerci, mendilci zannedip kovalamaya bile kalkışıyorsunuz. Aynada kendinizi görünce zaten kalp krizi geçirmediyseniz iftar saati kapınızdan giren ve mutfağınızda hiç pişmemiş özel yemeklere yumulan adamların kim olduğunu geç de olsa fark edebiliyorsunuz.

Hayatınızda ilk defa gördüğünüz sini ve yer sofrası evinizin ortasında ve siyah takım elbiseli şey beyler etrafına doluşmuş, fotoğraflar çekiliyor ve aynı acele ile herkes birden yok oluyor.

İşte her yıl ve her şehirde yaşanan komedinin bir tanesi.

Unutulmaz “Halk Adamları” gösterisi. Ramazan boyunca yedi kısım tekmili birden.

Dümbüllü, kavuğu Münir Özkul’a bırakmıştı, Ferhan Şensoy ondan almıştı. Şimdi kavuk çoğaldı.

Kavuksuz kalmayın!