Rakip zorlu, moraller yerinde


Bursaspor, Pazar günü sahasında lider Medipol Başakşehir’in 8 puan gerisinden takip eden Galatasaray’ı konuk edecek.Bugün basına ilk 20 dakikası açık, antrenmanı ve Samet Aybaba’nın toplantısını izledim.

Samet Hocayı dinlerken, futbolcuların ‘gülen yüzleri’ görünce bu zorlu ve sıkıntılı maç öncesi benim de moralim yükselmedi değil. Beni umutlandıran bir başka olay ise hafta başından düne kadar sadece tedavi olan Diafro Sakho ile 2 gündür takımdan ayrı çalışan Brezilyalı kanat oyuncusu Allano Lima da sahadaki yerini almıştı.

Sonrasında Samet Aybaba’nın, maç için kadroda bir iki değişiklik yapacağını söylemesi ilginç geldi. Ama elbette son kararı o verecek. Samet hocanın, “Bu maçlarda çok pozisyonlar yakaladık, değerlendiremedik. Daha iyisini yapmamız lazım. Böyle maçlarda girdiğiniz pozisyonları yapamayınca skora çeviremeyince sıkıntı başlıyor, oyuncuların biraz özgüveninde sarsılma başlıyor” diye söylemi dikkat çekti.

Samet hocanın bize Demir Grup Sivasspor maçını taraftarlarımız kazandırdı derken, “40 bin taraftarımızı tribünlere bekliyorum. Sivasspor maçında kazandıran taraftarlar oldu. Demek ki iyi yapınca her şey doğru gidiyor, takımın özgüveni artıyor, oyuncuların iştahı coşkusu artıyor. Kötü gidince de takım zaten bunu kaldıracak güçte değil” derken takımın ruh halini ise açıkça özetliyordu.

Samet Aybaba’yı en çok umutlandıran olay ise Galatasaray maçı sonrasında lige verilecek 3 haftalık ara. Bunun en büyük nedeni ise Tunay Torun ile Barış Yardımcı takıma dahil olacak.

Üç maçlık milli ara da Samet Aybaba takıma 3 günlük bir izin vermeyi, sonrasında da yeniden ligi solumak arzusunda. Aybaba’nın, “Bizim zorlu fikstürümüz böylece bitiyor. Tehlikeli bölgede bulunan rakiplerimizin başlıyor. Biz ise kolay bir tura geçeceğiz” derken, özellikle kalan 8 maçlık maratonda takımının belki de ligi hesaplanan yerin üzerinde ligi noktalayabileceklerinin işaretini verdi.

Ancak Samet Hoca’nın, Allano Lima için medyada yer alan görüşler için biraz sitem yüklüydü. Ama sitemlerini espri içinde aktarması, basın toplantısında ise gülüşmelere neden oldu.

Zorlu maç, güçlü bir rakip Galatasaray.

Bursaspor bu sezon şampiyon olmuş rakiplerini yenememişti.

Bu hafta sonunda ise bir ilke imza atmak istiyor.

Dünkü çalışmada futbolcuların morallerinin yüksek olması, çalışmadaki hırsları puan, puanlar için umut aşıladı.