Öyleymiş gibi !


Öyleymiş gibi !Hayata hızlı ve güçlü tutunmanın kısa bir tanımlamasaydı ticari zeka. Bu çocukta tüccar kafası var, dendi mi onun girişkenliği ve para kazanma odaklı cevvalliği vurgulanırdı.

Belki hala öyle vurgulanıyor ama eski geçerliliği kalmadı tüccar kafalı olmanın.

Makaleyi okuduğum sayfadaki dört kurucusu, yanlarında bir de küçük köpekle poz vermişler. Ben o köpekçiğin psikolojileri üzerinde pozitif katkılarını da dikkate alarak 5 kurucu diyorum.

”Fake it’ til you make it’ , yani ”Gerçekleştirene kadar öyleymiş gibi yap” felsefesine bağlı kalarak önemli   bir başarıya imza atmışlar.

Sitelerine internet trafiğini artırmak için yüzlerce sahte hesap açmışlar başlangıçta. Kurucular yazılarını kendileri paylaşıp, kendileri yorum yapıp siteleri duyulana kadar ”öyleymiş gibi“ yapmaya devam etmişler. Bir süre sonra, dünya çapında bilinir hale gelen bu site Vikipedia ya da ekşisözlük gibi açık kaynaklı bir site, yani sitedeki içeriğin kontrolü tamamen kullanıcılarına ait. Sitenin hem ingilizce hem de açık kaynaklı oluşu onu uluslararası bir konuma taşımakta işe yaramış. Sonuç olarak bir süre için, herkes tarafından bilinen bir siteymiş gibi davranarak bu gün 1.5 milyar kişinin kullandığı, 2 milyar doları aşkın değeri olan bir siteye dönüşmüş Reddit. Merak edenler için ekleyeyim açılan sahte hesaplar artık ihtiyaçları kalmadığı için kurucuları tarafından çoktan kapatılmış.

Ticari zekaya değil bilişim zekasına naif bir örnek yukarıda anlattığım.

Artık ticari zekâ değil dijital zeka geçerli. Çoluk çocuğa karışmış bir ev hanımı bile olsanız sosyal medya hesaplarınız üzerinden siparişleri yetiştirmeye zorlanan bir satıcı ya da üretici olabilirsiniz. Hiç bir içerik üretmeden dünyanın en geniş içerikli platformları üzerinden milyon dolarlar kazanabilir dahası milyar dolar değerinde firmanız olabilir. Ya da benzerlerinizden çok sonra yola çıkmış olsanız bile kendinize alan açmak için yeterince yaratıcı ve kararlı olursanız şansınız mutlaka vardır.

Bunlar için ticari kafadan çıkıp dijital kafaya geçmiş olmak ilk şart.

Yani ;

*Yerleşik iş modellerinin kolaycılığını terk edebilmek

*Yenilik fikrini empatiye dayandırmak

*Kar değil, gelir, / kazanç değil,  iş elde etmeye çalışmak

*Ürün, eleman, müşteri değil, zaman yönetimine odaklanmak

*Mevcut modellerin vaat ettiklerinin ötesini görmek

*Ürün ya da fiyat değil, platform rekabeti yaratmak

*Hızlı değişimin logaritmasını bilmek

*Yeni itici gücün sermaye değil bilgi olduğunu unutmamak.