Ortak aklın gücüyle büyüyen Bursa


Ortak aklın gücüyle büyüyen Bursa“Kurallara uyan değil, kural koyan Bursa”

Bu iddialı cümlenin sahibi Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay.

 “Ortak Aklın Gücüyle Büyüyen Bursa” mottosuyla Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Altıparmak binasında İbrahim Burkay, makro projelerin kent ve ülke ekonomisine katkısıyla birlikte Bursa’nın son 4 yıllık ekonomik performansını değerlendirdi.

Toplantıya BTSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Yönetim Kurulu Üyeleri Aytuğ Onur, Fahrettin Gülener, İlker Duran ve Zafer Bulut katıldı.

Bursa özelinde rakamlar ile gerçekleştirilen toplantıda,  seçim sürecinin ertelenmesi ve adaylık konuları da soruldu.

Burkay, “BTSO seçimlerinde aday mısınız?” sorusuna net bir cevap vermezken, “Biz 4 yıldır her gün seçim olacakmış gibi çalıştık” cevabını verdi.

Aslında basın toplantısı boyunca birazdan da değineceğim rakamların yanı sıra arada kurulan cümleler 4 yıllık süreci özetler biçimdeydi.

“Bursa  Büyürse, Türkiye Büyür” söylemi ile çalışmalara başlayan ve 16 makro proje ile seçimleri galibi olan İbrahim Burkay ve listesi 4 yıllık süreçte 40’a yakın makro projeyi kattı.

Burkay, “Strateji ve vizyonun gücüyle…

Üretim ve sanayinin gücüyle…

İnsanımızın ve kentimizin gücüyle…

Ortak aklın gücüyle Geleceğin kentine yürüyoruz” dedi.

Bursa ekonomisinin son 4 yıldır Türkiye ekonomisinden daha hızlı büyüdüğünü kaydeden Burkay, yine Bursa’nın son 4 yılda hedeflenenin de ötesinde bir yükselişte olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Bursa’nın 4 yıl içinde merkez bütçeye katkısının yüzde 100 oranlarında olduğunu dile getiren İbrahim Burkay, 2016 yılında Türkiye’de kişi başının gelir 10 bin 737 dolar olurken, Bursa’da kişi başı gelirin 12 bin 703 dolar’a yükseldiğini hatırlattı.

Bursa’nın son 4 yıldır mevcut ve yeni yabancı sermayeli firmaların en çok yatırım yaptığı il olduğunu söyleyen BTSO Başkanı Burkay, “Bursa en çok ar-ge ve tasarım merkezi bulunan 2. İl. Türkiye’de orta yüksek  teknoloji yoğunluğu oranı yüzde 26.2 iken, Bursa’da yüzde 52. Bursa ihracatta en büyük 2. İl. Bursa en fazla ihracatçı firmaya sahip 3, il” dedi. 

Bilgilerin hepsini yazmaya kalkarsam yazı dizisi yapmak durumunda kalabilirim, o yüzden hepsine değinmiyorum.

Bursa için beklenti ve hayallerinin rakamların çok ötesinde olduğunun altını çizen İbrahim Burkay,  “Ortak Aklın Gücüyle Büyüyen Bursa “ söylemi ile toplantıyı noktaladı.

Söylemler aslında dediğim gibi durumu özetler durumda.

Eğer ekonomik olarak güçlüyseniz söz söyleyebilirsiniz.  Sözünüz de dinlenir.

Tablolar da gösteriyor ki Bursa olarak ekonomik anlamda gücümüz artıyor.

Dolayısıyla da kuralları koyabilecek durumda da olabiliriz.