Milletvekilleri ricacılardan usanmış…


Tavuk her sabah Tanrıya yakarır dururmuş. Gıdaklaya gıdaklaya önce yumurtayı gösterir “ya bunu küçült”, sonra da poposunu gösterip “veya bunu büyüt” diye...İşte bizim siyasetçilerin genel durumu… Ama tavuktan farkları, işlerine gelmeyince yumurtlamıyorlar. Daha mazbatalarını almadan söylenmeye başladılar ve şimdiden vatandaş ricalarından bunalmış haldeler. Vatandaş ne ister?

Aş ister, iş ister, yol ister, yoldaş ister, mülk ister, af ister, zam ister. İster de ister. Mazbata dedin mi sihirli değnek. Hele bir de yemin ettin mi, sihirli sözcükler de tamam. Gelsin yetkiler, gelsin talepler.

Pide kuyruğunda bile vekil arayıp yumurtalı pidesinin bol susamlı olmasını isteyen çıkar mı? Çıkar vallahi. Sonuçta vekildir, yapacaktır.

Daha mı çok kazanacaksın?

Dağ köylerimiz kıyametleri koparıyor, kirazlar ellerinde kalmış. Mazotu, gübresi, ilacı, işçiliği kurtarmıyormuş, 50 kuruşa dalından satıp para kazanmaya çalışıyorlarmış. İyi de kardeşim pazarda hala 5 TL, illaki ihracat mı gerekiyor, bari ucuza halkına yedir. Nedir bu ihracat manyaklığı? Kirazı yollara döküp bir de gösteri yapmıyorlar mı? Şımarıklığın dik alası!

Geçen yıl aynı şey Gürsu köylüsünün başına geldi. Deveci armudu, binlerce ton hem de… Depolarda satılamadığı için çöp oldu. Peki, aynı armut pazarda kaç liraydı? 7 lira!

Hangi sular temiz?

Son iki aydır dağ köylerinin fosseptiğini çeşmelerimizden kana kana içiyoruz. Her konutta mutlaka rahatsızlanıp hastanelik olan var. Damacana suya mahkûm olduk ve üstelik bu suyu da dışarıdan gelenleri tercih ederek alıyoruz. Yerli sular da sonuçta aynı kaynaklardan doldurulan ürünler. BŞB açıklama yaptı ki evlere şenlik: “SULAR TEMİZ”

Anlaşılan bu leş koku da temizliğin simgesi.

Yürü BURSA kim tutar seni?

Yazıyı yazarken toplu ulaşıma da zam gelmiş. Belediye dışarıda batırdığı parayı içeriden tahsil etmeye çalışıyor. Balkan ülkelerindeki muhteşem eserlerin parası bir yerlerden ödenmeli. Ulaşım beceriksizliğinin bedeli birilerinden tahsil edilmeli. Uçağı, helikopteri, deniz otobüsleri olan Bursalı bunların bedellerini elbette ödemeli.

Yok öyle “benim uçağım, helikopterim var” diye kasıla kasıla gezmek. “Ey benim aziz vatandaşım Bunların hepsi senin” diyenler elbette parasını senden alacak.  MHP’nin seçim sloganı geldi aklıma, “Bizimle yürü Türkiye”…

Yürü ya kulum…