“Kurulamayan ”istinaf mahkemeleri


Kanun çıkarıp ilgili kanunu 10 YILDAN FAZLA uygulamaya sokmayan bir devlet sizce dünyanın hangi coğrafyasındadır? Elbette Asya ile Avrupanın birleştiği güzelim memleketimde.Sözünü ettiğimiz kanun 2004 yılında çıkarılan 5235 sayılı bölge adliye mahkemelerinin (istinaf) kuruluşuna dair. Ek olarak da hukuk yargılama sisteminin temeli olan usul yasalarının çatısı da bölge adliye mahkemeleri üzerine kuruldu. 100 bine yakın hukuk öğrencisi bu mahkemelerinin tanımları ile okullarını bitirdi.

Gel görelim ki kanunu çıkaran meclisimiz, her birkaç yılda bir kanunun erteleme kanunlarını çıkararak işi ötelemekle meşgul.
Neden mi öteleniyor?
Hani bizde önce şehirler yapılır sonra unutulan imar planları, yollar yapılır ya işte hukukumuz da, meclisimiz de aynı kafadan. Önce kanun çıkarılır, sonra acılar başlar, uygulanamayacağı fark edilir.
Zira uygulanabilmesi için yetişmiş hakimler savcılar lazımdır, personel lazımdır, kafa lazımdır, bina, bütçe lazımdır da lazımdır. Hem faydası zararı, diğer memleketlerdeki uygulama emsalleri doktrinel ve pratik gerekleri yani ALT YAPISI iyi hazırlanmış mıdır? Tabii ki hayır.
100 milyon TL üzerinde para harcanan istinaf kurumunun 10 YILDIR hayata geçirilememiş olması yanında bu düşüncenin tamamen kaldırılması, yani kanunun İPTALİ bile çok ciddi biçimde tartışılmaktadır.
Buraya kadarını anladık da; benim NACİZ, MÜTEVAZİ KAFAMIN ALMADIĞI BİR İLAVE HUSUS VARDIR.
Dokuz ayrı büyük şehirde kurulması planlanan bölge adliye mahkemeleri (istinaf) için, Bursada bir yıldan uzun süredir BİNA KİRALANMIŞTIR.
Bina, fevkalade PAHALI BİR BÖLGEDE, AYLIK 300.000.00 (üç yüz bin TL) ödenerek kiralanmıştır. Bunun elektriği suyu ve sairi aylık 500.000.00 TL üzeri bir maliyeti söz konusudur.
Hatta bu mahkemenin, başka işe bakmayan ama İŞİ OLMAYAN başsavcısı, komisyon başkanı da mevcuttur. Bir yıldan uzun süredir milyonlarca lira para her ay çöpe atılmakta, kadrodaki hakimi ve savcısı da görev yap –a- mamaksızın İŞE gidip gelmektedir.
Daha da enteresanı, Adalet Bakanlığı, savunma avukatlarına emeklerinin karşılığını verecek üç kuruş para bulamazken, katip ve mübaşirler, diğer adli görevliler kan ter içinde düşük maaşa talim ederken, DOKUZ AYRI İLDE bu israfa devam etmekte şu an için kararlıdır.
Ne diyelim. ADALET, MÜLKÜN TEMELİDİR.
Allah Adalet Bakanlığımıza ZEVAL VERMESİN!
Amin.

EKOHABER