Kobilerde dönüşüm


Kobilerde dönüşüm...İş yapış şekillerinin değiştiği, bilgiye çabuk ulaştığımız bu dönemlerde, Türkiye'de ekonominin kalbi olan kobiler bu dönüşümün neresinde? Bu alana alışabildiler mi ve kullanabiliyorlar mı ?

Güven kelimesinin karşılığını Dijitalde oluşturmak zor. Çünkü teknoloji çok hızlı, yenilikler ve trendler çok fazla. Bu anlamda kafa karışmamasının imkanı yok. Kobiler, bir hizmet almaları gerektiğinin farkındalar fakat nasıl bir hizmet aldıklarının farkında değiller. Tam olarak neyi istemeleri gerektiğini de bilemiyorlar. Bilgi etrafımızda çok fakat yalınlaştırarak onu almak ve işe entegre etmek kolay bir olay değil. Tam olarak kobilerin kafaları da burada karışıyor.

Ben de, bu konuyu, 20 senelik kurumsal hayat sonrasında etkinlik+eğitim+danışmanlık hizmetleri vermeye başlayan, özellikle de kobilerle çalışan Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör'e sordum.

Bir Kobi Dijitalde olursa ne olur, olmazsa ne olur diyorum?

''Olmazsa çok şey olur aslında'' diyor.

''B2B olsanız bile gerek kağıt sitemini azaltmak gerekse bilgiyi güvende tutmak, kalıcılaştırmak için bile Cloud da olmanız gerekli. Eğer siz bugün bu işe yatırım yapmazsanız, işe yatırım yapan rakibiniz her zaman açık ara önde olacaktır.''

Ne olması gerekli?

Öncelikle düzgün bir web sayfası. wwww.......   ile başlayan, mobile uyum sağlayan bir web sayfasından bahsediyorum. Kendi sitenizi bir tüketici olarak beğeniyor musunuz? Ne buluyorsunuz? gibi sorulara  cevap bulmanız gerekli. Görsellerin yüksek çözünürlükte olması, yazıların düzgün yazılması yani kendinizin basit ve yalın şekilde iyi ifade edilmesi oldukça önemli..

Mutlaka, bir e- bülten olması gerekli. Bir e-mail bırakılabilen, bir e-mail alınabilen...

Mutlaka, bir blog yazılması gerekli. İnsanları bilgilendirici bir blog. Çünkü yazdığınız yazılar organik aramalarda ortaya çıkacak. Düzenli yazıyorsanız, yazılarınızla insanların ilgisini çekiyorsanız, aramalarda web sayfanız da önde olacaktır, üstte çıkacaktır. Ve üstelik bunlar bedavadır.

Sosyal medyayı etki kullanmalısınız. Özellikle de instagram ve youtube . Çünkü gelecekte Youtube çok farklı bir platforma dönüşecek.

Eskiden gelen mesajlara odaklanmak 8 dakika iken günümüzde bu oran 9 saniyeye düşmüş durumda.

Değişim bu kadar hızlı...

Her şey değişiyor ama değişmeyen tek şey SAMİMİYET. Samimi şekilde dokunursanız insanlara, markalara , her zaman kazanılacaktır. Bu dünyanın en büyük markası içinde geçerli, en küçük kobi için de geçerli. Teknoloji samimiyetin yerini hiçbir zaman alamayacaktır.

Kobilerin Dijital Pazarlama yöntemi olarak en basit şekilde uygulayabilecekleri adımlar nelerdir diyorum?

Öncelikle web sayfası çok iyi olacak ve mobil entegrasyonu sağlanmış olacak

Özgün içeriklerle blog yazılması lazım

İçerikler tüm sosyal medya hesaplarında paylaşıp etki oluşturulması hatta diğer blogerlar ile paylaşılması oldukça önemli

Bir e-mail bülteni ile  etkileşim  şart!

Sürekliliği sağlanan küçük bütçelerle reklam vermeyi de unutmamak gerekli

En önemli 5 adım...

Gençler diyorum...

Gençler biraz iş beğensinler.

Gelecekte birçok beyaz yakalı işlerini kaybedecek. Bugünün öngörüsüyle gelecekte önemli olacak alanlarda kendilerini yetiştirebilirler. Örneğin Veri Analizi çok önemli ve çok gündemde. Verilerin işlenmesi ve bir çıktıya dönüşebilmesi, anlamlı hale getirilmesi ise çok daha önemli olacak. Ve şu an bu alanda açık çok. Veri ile ilgili her iş çok iş yapacaktır. Bu konu ile ilgili uzman da oldukça az. Cep telefonu ile veri aktığı bir dönemdeyiz. Önemli olan bu verilerin tekilleşmesi ve kişiye özel bir  hale getirilmesidir.

Ve kendini tanımak, anlamak en önemlisi de karşınızdakine anlatabilmek...

Duvara karşı konuşun, konuşun, konuşun...

2 dakika içinde kendinizi nasıl ifade edeceğinizi öğrenin. Düşünün, sen kendini 120 saniye içinde nasıl ifade edebilirsin?

Sizin gibi yüzbinlerce insanın olduğunu düşünürsek, kendinizi en iyi şekilde ifade etmeyi öğrenin derim.

Bizden  anlatması...

Sevgiyle Kalın...