Kimler, ‘belediye’ başkanı olmalılar?


Bursa’da, belediyelere kimlerin başkan adayı olacakları merak edilirken, tahmin ve olasılıklar konuşuluyor.Kimler, belediye başkanı olmalı!

Mevcut belediye başkanlarını ele alan ve değerlendiren değil, gelecek yeni 5 yıllık dönem için hususlardan söz etmek istiyoruz.

Halkın düşüncelerini, yönetime katılımcılığını ve şeffaflığı önemsemeli.

Eleştire veya öneri olarak ifade edilenler, aslında toplumun ve kamusal hizmetin asıl doğruları değilse, asıl doğruya ikna edebilen olmalı.

Kinci olmamalı.

Ayrımcılık yapmamalı.

Durumunu, açıkça anlatmalı.

Ne pahasına olursa olsun…

Cesur davranmalı, popülist olmamalı.

Demokrasinin anlamı ve gereği olarak, karşı düşünceyi, hukuk normları içerisinde söyleyenleri, yok saymamalı, beraber değerlendirmeli.

İletişim kurulurken, ikili ve kurumsal ilişkilerine göre değil, konumun gerektirdiğiyle eşit ve adil davranmalı.

Bireysel ve toplumsal talep ve beklentilere karşı, “Hallederiz!”, “Çözeriz!” ve “Notunu aldım!”  gibi umut dağıtılmamalı.

Popülizm yapılmadan, toplumu ve bireyleri, kendi düşünce ve davranışlarının yanlışlıklarıyla da yüzleştirebilen olmalı.

Düşüncesine itibar etmediğine, “Ne söylerse söylesin” ve “Ne yazarsa yazsın” deyip, yok sayıcı davranılmamalı.

Zamanı, iyi yönetmeli.

Önemli gün ve buluşmalar, Bursa’da Bursa için “Bizbize” ve “Kendi aramızda” vaziyetleriyle de geçmemeli.

Büyük, önemli, anlamı büyük projelerin temel atma ve açılış törenlerine, ihtisas alanlarına göre bakanların katılımını sağlayabilmeli.

Siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ve teşkilatları arasındaki uyum tam olabilmeli, siyase irade, güçlü olmalı ve gözükmeli.

Bursa gibi çok önemli kent olarak, milletvekillerinin yanı sıra, bakanlar düzeyinde de iletişim ve ilişkiler güçlü olmalı.

Belediyelerin parası, devletin ve tüm halkın parasıdır; kendilerini güç olarak gösterip, sonra da “Desteğinizi bekliyoruz!” denilmesine, kontrollü mesafe konulmalıdır.