Karmaşık değil, basit olmak


Karmaşık değil, basit olmakHayat aslında çok basit.

Onu karmaşık hale getiren bizleriz.

Sosyal yaşamda da, iş yaşamında da mükemmel olma çabası bizleri hep bir karmaşanın içine sürüklüyor.

Marketing Türkiye ve Marketing & Management Institute tarafından düzenlenen Türkiye’nin en kapsamlı pazarlama etkinliği İnteraktif Pazarlama Zirvesi (İPZ), 11. Anadolu turunun üçüncü zirvesini Bursa’da gerçekleştirdi. 

Bu yılın konusu “Yeni Nesil İşler Yeni Nesil Ürünler.”

Şimdi bu başlık bile aslında ilk aşamada kafamızı karıştırmaya yetiyor.

Ama aslında durum hiç de öyle değil.

Bu ipucunu verdikten sonra biraz daha karmaşıklaştırmaya devam edelim o zaman…

İPZ Anadolu, bu yılki temasıyla teknolojinin dayattığı değişim konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

İPZ Anadolu bu yıl önemli bir farklılık gerçekleştiriyor.

O da her ilin ihtiyaçlarına özel içerik hazırlanması.

Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen,  İPZ Anadolu’da il özelindeki ihtiyaçların konferans öncesinde birebir o ilin kanaat önderleriyle yüz yüze yapılan çalışmalarla belirlendiğini ve içeriğe dönüştürüldüğünü anlattı.

Özen, “Koşullar ne olursa olsun Anadolu hep bizim önceliğimiz oldu ve olmaya da devam edecek. Anadolu’daki ekonomi dünyasının güçlenmesi adına çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdüreceğiz ” açıklamasında bulundu.

Tam da bu noktada hayatı basit yaşamak gerektiğini öne çıkaran konuşmalar başlıyor.

FutureBrightGroup kurucusu Akan Abdula, “İçgörünün Önemi” başlıklı konuşması marka anlayışına farklı bir pencere açtı aslında.

Abdula, “Ayakta kalmak istiyorsanız hata ekonomisine odaklanın. Yapılan hataları görüp onun üzerine gidin. Hata yapılan noktalarda üretim yapın” dedi.

Hata kelime olarak bile aslında bizi nasıl ürkütür.

Ama farklı olmak ve bir adım öne çıkmak için yapılan hataları görmek ve bunu fırsata çevirmek gerekiyor.

Abdula, “Küçük fikirlere odaklanın. Günlük fikirler. Çok uzağa gitmeden güne bakın. Modellere teslim olmayın. Marka önemlidir. Ama markaya giden yol, tüketicinin markaya ulaşacağı yol çok daha önemlidir. Zihinsel imgelere odaklanın. Söylem değil, metofor destekleyen ayakta kalır. İmgeleri önemseyin. Görüntü önemlidir. İçgörüyü teknoloji ile destekleyin” diye konuştu.

Aslında çok büyük düşünmek yerine gün içinde yaşananlar, akılda kalmak için oluşturulacak imgeler, metoforlar sizi başarıya götürür.

Reklamla Fark Yaratmak konusunda izleyiciye aktarım yapan M.A.R.K.A Reklam Ajansı Başkanı Hulusi Derici de Abdula’nın anlattıklarını destekleyerek, her zaman basit olandan yola çıkmak gerektiğini ifade etti.

Derici, “Aşikar olana itibar edin. İnsanların markaya ihtiyacı yoktur kategoriye ihtiyacı vardır. O yüzden de insanlar önce kategori düşünür sonra marka düşünür. Yani önce neye ihtiyacı varsa onu düşünür. Deterjan bittiyse önce o akla gelir. Sonrasında Ariel mi olacak yoksa başka marka mı olacak onu düşünür. O yüzden hayatı karmaşık hale getirmeye gerek yok. Bir şey anlatırken en kısa ve açık cümleler kullanın. Bu sizin tüketici ile daha sağlam ilişki kurmanızı sağlar” dedi.

İnsanların karmaşa ve süslü tanımlar yerine basit ve anlaşılır olanı tercih ettiklerini söyleyen Derici, markaların da tüketiciye ulaşırken bu yolu denemesi gerektiğini anlattı.

Müşteriye ulaşmanın ve anlaşılmanın yolu da aslında basit ve yalın olmak aslında.

Zirve de Ode A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Şirket İçi Girişimcilik” konusunu anlatırken Yapı Kredi Kobi Merkezi Satış Kanalı ve İş Geliştirme Direktörü Burak Bıçaklar ise “Yeni Nesil İşlerde Kolay Finansman Araçları” başlıklı olacak. Yeni Nesil İşler=Paylaşım Ekonomisi’ndeGarentaDAY Satış Direktörü Yutkun Tok sunumuyla aktardı. Ayrıca etkinlikte Opet Filo Satış ve Teknoloji Direktörü Hakan Koca “İş Birliğindeyiz” sunumuyla yerini alırken DigitalPartners CEO’su Tunç Günbay da “ İnternet Reklamcılığında Yeni ve Etkili İş Yapış Biçimleri Nelerdir, Nasıl Kullanmalısınız?” konusunu katılımcılarla paylaştı.

Pazarlama anlamında zirve gerçekten bir şeyler kattı.

Her şeyden önce farklı bir yerden bakmayı sağladı.

Hele de Günseli Özen’in açılışta bahsettiği 7.6 milyon ana ve ara iş ortadan kalkarken, 2.1 milyon işin peyda olduğunu düşünürsek, gerçekten de ayakta kalmak, var olmak için bakış açımızın değişmesi gerekiyor.