Kararsızların kararı...


Kararsızların kararı...Kararsızlar olmasa yaprak kımıldamaz piyasalar da. Unu’nu eleyip, eleğini duvara asan işine bakar.Yeni marka yatırımları çok azalır. Heves kalmaz bir kere. Neyse ki çeşitli nedenlerle marka aşkı yada ürün sadakati gibi,tüketici alışkanlıkları azaldıkça, kararsızlar artıyor. Etkiye açık,manipülasyonu kolay tüketici profili, pazarlamacıların kazanması daha kolay olan profildir.


Bir çoğuna birer tüketici olarak yüz yüze geldiğimiz reklam ve pazarlama , yöntemlerinin çoğu kararsızlara dönüktür. Pazarlama iletişiminde,genellikle bu stratejiler olumlu sonuçlar sağlar. O nedenle artık pazar payını arttırma hedefinde olan bir marka yada ürün ,esasen kararsızlara göre planlayıp, belirliyor stratejisini.


Siyasal iletişimde ise durum biraz daha farklı.


Kararsızları maniple etmek o kadar kolay değil .Daha karmaşık ve en önemlisi de sınırlı bir zamanda başarmanız gereken zorlu bir süreçten söz ediyoruz. Örneğin önümüzdeki referandumun kararsızları, sandığa gitmeme eğilimi sergiliyor.


Bu bile kararsızlara dönük iletişim dilinizi, etkileşim yaratacak enerjinizi zorunlu ve özel kılıyor.


Tamda bu nedenle, içinde olduğumuz referandum sürecinde de akademik araştırmalar, kamuoyu yoklamaları, karasızların payı, karasızları etkileyen, kararsızların dağılımı bla..bla havalarda uçuşuyor..


Çünkü herkes kararsızlar üzerinden sonuca ulaşma gayretinde. Kendisini genel geçer kanaatlere bağlı hissetmeyen genel sonuçları sonuçları etkileyebilecek hatırı sayılır bir gruptur bu kararsızlar..


Yani bu günlerde, bu kararsızlar bir nisanı atlayıp,16 NİSAAAAAAN sürprizi yapmaya aday görünüyorlar.


Peki kimdirler necidir bu kararsızlar…


1) Güçlü olanı belirlemeye çalışan,
2) Kişisel kazançları için kendine en yakın aday ve partiyi arayan,
3) Savunduğu görüş ya da inancından çok, genel kabul görecek tarafta olmayı önemseyen,
4) Daha önce oy verdiği çevrelerden beklentisini bulamasa da kendini güvende hisseden,
5) Savunduğu görüş ve inançları ekseninde oy verip karşılığını bulamayınca yeniden arayışa geçen,
kişileri bu beş başlık altında toplayabiliriz. Farklı görüş ve partilerin temel yönlendirmelerinden hatta kendi inanç ve görüşünden bağımsız davranma eğilimleri onları farklılaştırıyor.


Pazarlama iletişiminde de, siyasal iletişimde de stratejilerin başarısı önemli oranda bu grubu etkilemeye dönük oluyor. Bu günlerde sonuçlarla ilgili takım elbisesine falan iddiaya girecekseniz tarafların, kararsızlara dönük, iletişim stratejisine söylemlerine şöyle bir bakın ;


Kararsızları kimler daha iyi etkiliyor?


Sorunun yanıtını doğru bulabilirseniz sonucu doğru tahmin etme oranınız artacaktır.
Kararsızların kararına sayılı günler kaldı. Hayırlısı diyelim.