Josue ve Volkan Şen


Herhangi bir istatistiğe bakmadan Bursaspor’un en etkili hücum gücü kimlerdir diye bir soru gelse verilecek cevap Fernandao Volkan sen ve Josue olur. Ben puan kaybettiğimiz maçlarda Şenol hocanın yaptığı oyuncu tercihlerine bir göz attım.Avrupa kupalarına katılım hakkı kazanmak için, en kritik maçımız, hiç şüphesiz ki Trabzonspor karşılaşmasıydı. Buradan alacağımız galibiyet ya da en kotu beraberlik bize büyük avantaj sağlayacaktı.  Beraber maç seyrettiğim arkadaşlarıma da o dakikada söylediğim için, içim rahat bir şekilde yazıyorum: karşılaşma 64. dakikada bitti. 

Herhangi bir istatistiğe bakmadan Bursaspor’un en etkili hücum gücü kimlerdir diye bir soru gelse verilecek cevap Fernandao Volkan sen ve Josue olur.

Ama bu tezi rakamlarla doğrulamak da lazım. Ben puan kaybettiğimiz maçlarda Şenol hocanın yaptığı oyuncu tercihlerine bir göz attım. ilk hafta Galatasaray maçı, Josue oynamamış maçı 2-0 kaybetmişiz.

Çok iyi oynadığımız Beşiktaş maçı, 80. dakikada Volkan çıkmış 86. dakikada golü yemişiz 1-0 yenilmişiz. Mersin deplasmanının 75. dakikasın da volkan çıkmış 90 da golü yemişiz sonuç 2-1 mağlup. İçeride Eskişehir maçı 2-0 öndeyiz, güle oynaya rakibe bindiriyoruz, 66. dakikada Josue çıkmış  80 ve 85 de yemişiz skor 2-2. Erciyes deplasmanı 1-0 öndeyiz 64 de Volkan çıkmış  88 de golü yemişiz sonuç 1-1. İçerde Fenerbahçe maçı dalga dalga Fenerbahçe’nin üstüne giderken Josue çıkmış skor 1-1. Başakşehir maçı Volkan çıkmış 0-0. Karabük maçı, 83 de Volkan çıkmış 90 da yemişiz 3-2 mağlubuz. Trabzonspor maçı Josue oynamamış 3-3. Galatasaray maçı Josue oynamamış 2-2. Beşiktaş maçı Volkan oynamamış 3-2.

Rize maçı Volkan çıkmış 1-1. Eskişehir maçı Volkan oynamamış Josue çıkmış 0-0. Ve Trabzonspor maçı dakika 64 de 2’si de çıkmış skor 1-0. 

Bu veriler bu 2 futbolcunun oyundan çıktığı zamanki aldığımız skorlar. Birde isin bir başka boyutu var. Peki Josue ve Volkan oyunda oldukları zaman ne yapmışlar. Josue 5 gol 5 asist ,Volkan ise 12 gol 10 asist ile oynamış. Yani ligde atılan 66 golün 32 tanesine dokunmuşlar. En ilginç istatistik ise 3.  pas istatistiği. Yani asistten bir önceki pas sayısı. Türkiye Süper Liginde 3.  pasın lideri Beşiktaşlı Gökhan Töre. 2. ile 3. ise çok tanıdık isimler, biri Volkan Şen diğeri ise Josue.

Gelelim futbol gözümüze. Her turlu defolarına rağmen Volkan Şen bu takımın gerçek oyun lideridir. Takımı ileri taşıyabilen, adam eksiltebilen, yoktan pozisyon üretebilen şapkadan tavsan çıkartan birinci adamdır. Çok kötü oynadığı maçlar da olmasına rağmen, skoru tek başına değiştirecek yetenekleri de net  görülmektedir. Dolayısıyla  hele hele gol lazım olan maçlarda Volkan çıkmaz. Josue ise bu takımın pozisyon hazırlayıcısıdır. Uzaktan sut atan 2 adamından biridir. Gol lazım olan maçlarda Josue de çıkmaz. Hatta bana sorarsanız zaman geçirmek istediğiniz maçlarda da Josue çıkmaz. Çünkü sahada Josue varsa topla oynuyorsun demektir. 

Amacım futbola doyduğumuz bir sezonun ardından bunun baş mimarı Şenol Güneş’i gömmek  değil. Amacım Şenol Hoca sadece oyuncu değişikliklerinde biraz daha doğru kararlar verebilse sezonu nerelerde tamamlayabileceğimizi gösterebilmek.