İşte tekeri tümsekte bırakmayan iş insanları


'Bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak'Sözler TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na ait.

BTSO,TOBB ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından düzenlenen ‘Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’ nın sabah ki açılımı yaşanan tüm ekonomik sancılara rağmen umut doluydu. İzlerken gördüğüm şuydu.

Herkes sahadaydı..

Bankacılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın "bankacılar hazır" sözlerini de böyle yorumladım.

Elbet, almadan vermek Allaha mahsus.

Fakat TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklığoğlu, Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ile diğer başkanlarının hazır olduğu aile fotoğrafı "sıkıntıları birlikte atlatacağız'ın göstergesiydi.

O tekerleği tümsekte bırakmayan da bu insanlar.. Yeter ki hükümette mesajları doğru algalasın..

Nitekim 4 sektörde ki vergi indirimi, 1 Ocak 2019'ta başlayacak alacak sigortasının 'devrim' olarak tanımlanması da uyuma işaret.

Doğrusu yılın son günlerinde BTSO binası kapalıçarşı gibiydi.

Aynı güne sığdırdığı 4 etkili ve kusursuz organizasyonuyla dikkat çekti.

Bana göre, vizyonu üst seviyede, tabanıyla hareket eden Oda yönetimi, Bakanlı başkanlı bol diyaloglu trafiğiyle kente katma değer katmaya devam ediyor.

BTSO Başkanı Burkay'ın reel ve finans sektörü zirvesinde ki 'kesintisiz büyüyen Türkiye' mesajını iyi okumalı.

"Girişimciler için tahsis edilen her kaynak ve destek Türkiye’ye üretim, istihdam ve ihracat olarak dönecektir"

TURİZM ZİRVESİ

Sabah toplantısından sonra BTSO'nun bir diğer gündem maddesi turizmdi.

Altıparmak'ta ki hizmet binasında BTSO Başkanı İbrahim Burkay, yönetim kurulu üyeleri, Meclis Başkanı Ali Uğur, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy sektöre yön veren turizm konseyiyle bir araya geldi.

Beraberinde Vali Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala, Ak Parti il başkanı Ayhan Salman'la birlikte özel zirveye katılan Turizm Bakanına şehre dairler aktarıldı.

Burada Başkan Burkay kentin ticari ve sanayi dönüşümüyle birlikte turizm değerlerini de büyütmek ve güçlü bir geleceği ortak akılla inşa etmenin önemine değindi.

Peki Turizm Bakanı bu duruma nasıl yaklaştı.

"Bakanlık olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Şehir turizm anlamında dahada ileriye taşınabilir. Bursa turizmcisiyle, yatırımcısıyla buna hazır"

Ben tüm bu anlatılar içiresinde geçende yazdım. Uludağ'ı ve yarınını merak ediyorum.

Gerçekten çakıp oturtacak mı? Yoksa çakma Davos olmaya devam mı edecek?

Gerçi Turizm Bakanı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Ak Parti il merkezi ziyaretinde bazı ipuçlarını verdi.

"Tarih, kültür, inanç ve kış turizminin yanı sıra barındırdığı termal potansiyel ile Bursa ülkemiz turizmini tüm yıla yayacak en önemli destinasyonlarımız arasında."

Bu görüşlerini sosyal medya da açık açık böyle paylaştı Bakan..

Hep söylediğimiz gibi yılın 12 ayına yayılabilen akılcı bir turizm hamlesinin geri dönüşü gerçekten kalıcı olacaktır. Şehirler ne kadar markalaşır ve akılcı hikayeler yazarsa kazanan Türkiye olur. Ortak aklın temelinde de bu yatmakta...

Not: Herşeyi bir anda tüketmemek için meclis toplantısı ve Ekonomiye Değer Katanlar yorumlarımı bir sonra ki yazıma saklıyorum...