Işıksoy Tekstil, KALBİR desteğiyle TSE belgesini aldı


Bu makalenin yazarı ve kısa adı KALBİR olan Kalite Birliği Derneğinin Başkanı olarak, kalite şehrinin ve Türkiyenin kalite konusunda sosyal sorumluluk anlayışına sahip tek adresi olan KALBİRin, kurumsal üyelerine, sanayiye ve topluma destek vermeye devamKALBİR, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da, kâr amacı gütmemeye, hiçbir kişi, kurum veya kuruluşun emrine girmemeye, tüm faaliyetlerini sadece kurumsal ve bireysel üye aidatlarıyla sosyal sorumluluk anlayışıyla gerçekleştirmeye, sanayiye ve toplumun tüm kesimlerine kalite konusunda seminer, eğitim, panel, konferans vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme hizmeti vermeye devam edecektir.
KALBİRden ücretsiz KYS danışmanlığı
KALBİRe üç yıllık kurumsal üye olan firmaların yine talep etmeleri durumunda, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi (KYS) Danışmanlığı faaliyetini de 4-5 aylık ulaşım ve genel masraflar hariç olmak üzere ücretsiz olarak yürütmekteyiz. Buradaki tek koşulumuz, KAL-BİRin danışmanlığında ücretsiz olarak kurulacak olan KYSnin belgelendirilmesinin, kaynaklarımızın yabancı belgelendirme kuruluşları aracılığıyla dışarıya çıkmaması düşüncesiyle, milli kuruluşumuz olan TSE tarafından belgelendirilmesidir.
KALBİRden belgelendirmede TSE ön koşulu
KALBİR, kurulduğu 2009 yılından günümüze çok sayıda kurum ve kuruluşa yine sosyal sorumluluk anlayışıyla ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi (KYS) danışmanlığı yaparak sistem kurmuş ve belgelendirme çalışmalarında milli kuruluşumuz Türk Standartları Enstitüsünü (TSE) ön koşul olarak ileri sürmüştür. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da talep eden kurumsal üyelerine sosyal sorumluluk anlayışıyla ISO 9001:2008 KYSnin kurulmasına ve TSEden belge alınmasının teşvik edilmesine devam edecektir.
IŞIKSOY Tekstil A.Ş.nin başarısı
Geçtiğimiz günlerde Bursada tekstil sektörünün önemli firmaları arasında yer alan Işıksoy Tekstil A.Ş. firmasında da benzer çalışmalar yapılmış, başarılı sistem kurma çalışmalarının ardından, yine başarılı bir denetim süreci geçirilmiş ve Işıksoy Tekstil A.Ş. firmasının kalite yönetim sistemi, TSEden alınan belge ile tescil edilmiştir.


IŞIKSOY yönetiminin vizyonu ve inancı ile kalite ekibinin yetkinlik ve adanmışlık seviyesi
Işıksoy Tekstil A.Ş. firması 2014 yılında KALBİRe kurumsal üye olmuş ve eylül ayında KYS kurma konusunda destek talebinde bulunmuştur. Söz konusu talebi değerlendiren KALBİR yönetimi, bu firmaya Yönetim Danışmanı Hamdi Dilmenleri danışman atayarak çalışmaların başlanmasına karar vermiştir. IŞIKSOY yönetiminin KYSnin kurulması konusundaki inancı bu başarının temel anahtarıdır. Hiç unutulmamalıdır ki, yönetimin desteklemediği ve sahip çıkmadığı hiçbir sistem sağlıklı bir biçimde kurulamaz ve geliştirilemez. Bu başarıdaki bir diğer önemli faktör ise 16 kişiden oluşan kalite ekibinin yetkinlik ve adanmışlık seviyesidir.
Başarıda önemli olan üçüncü faktör ise hedef belirleme ve hedef odaklı çalışma anlayışı olmuştur. Nitekim, ekim ayında çalışmalara başlandığı anda, belgelendirme çalışmalarının şubat ayına kadar olmak üzere 5 ayda tamamlanması ve belgelendirme başvurusunda bulunulması kararı alınmış ve bu hedefe ulaşılmıştır. Benim de zevkle içinde yer aldığım bu organizasyonda, gerçekten etkin ve işleyen bir dokümantasyon yapısı ve kalite yönetim sistemi kurulmuştur. Kurulan kalite yönetim sisteminin etkileri ve geribildirimi, proses performans göstergelerindeki iyileşmeler sonucunda daha net biçimde görülecektir.
Nitekim, Işıksoy Tekstil firması vizyon ve stratejik hedeflerine uygun olarak üst yönetim tarafından ayrılan kaynaklar kapsamında yeni satın alınan arsanın inşaatına başlamıştır. Tam entegre olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Işıksoy Tekstil, iplikten başlayarak kumaş, düz boya, baskı ve iplik boya alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir.
KALBİR kalite evi projesi
KALBİR, Bursanın Kalite Şehri olması yolunda bireylere, üniversite öğrencilerine, sanayiye ve toplumun tüm kesimlerine kalite konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme yapmaya devam edecektir. Stratejik hedeflerimiz arasında yer alan KALBİR Kalite Evi Projemiz için de çalışmalarımız devam etmektedir. KALBİR Kalite Evinde kalitenin konuşulacağı, kalitenin yaşanacağı, kaliteli insanların buluşacağı bir ortam yaratmayı planlıyoruz.
KALBİRin sizlere, kaliteye ve kalite şehrine sosyal sorumluluk anlayışıyla daha fazla katkı sağlaması dileğiyle, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

EKOHABER GAZETESİ