Hoşgeldın Mösyö


Maç başı 2 puan ortalaması Türkiye ligi için çok ciddi bir hedeftir ve mutlaka son haftalara kadar takıma şampiyonlar ligi yada UEFA kupası hesapları  yaptırır.



Bu sebeple her ne olursa olsun içerde kazandığın müddetçe dışarda alınan 1 puan iyidir.

Kasımpaşa beraberliğini doğru analiz etmemiz için sizi 1 hafta geriye götürmek istiyorum. 4-0 lık Antalya maçına...

Geçtiğimiz hafta içi Web TV’de yaptığımız programda, skora rağmen 3-5-2 sisteminin kenar oyuncularına olan itirazımı dile getirmiştim. Hem de Aziz Behic'in muhteşem golüne rağmen. Benim futbol gözüme göre maç 11-11 devam ederken Bursaspor tek organize atak yapmadan, köşe vuruşundan gelen golle devreyi 1-0 önde kapattı ve futbol namına ortaya bir şey koymadı. 2.yarı maç 11-10 oynandığı için de skor yürüdü gitti. Bazen bol gollü galibiyeti de doğru analiz edip doğru eleştiri yapmak lazım. Esasen durum ne oynadığın kadar kimlerle oynadığınla alakalı.

3-5-2 ye geçiş ile birlikte sezon başında ki ideal kadromuzdan Delarge kulübeye çekilip yerine Ertuğrul takıma monte oldu. 3'lü savunma ve 2'li santrafor hattı hücum futbol aşığı olan bendenizi memnun etse de, aslı esasında sahada ki savunma oyuncularının sayısı bir fazlalaştı.

Şimdi 3-5-2’yi kenarlarda Aziz-Barış ile oynamak var, 3-5-2’yi kenarlarda Delarge-Kembo ile oynamak var...

Antalya maçının ilk yarısında da Kasımpaşa maçının ilk yarısında da gördük ki bizim kenar oyuncularımız; adam eksiltecek, doğru orta yapacak ofansif yeterlilikte değil.

Bu sebeple sahaya 3-5-2 olarak mevzilensekte aslında 5-3-2 uygunluğundayız.

Ne yapılabilir?

Ben olsam en azından kanatlardan birinin hücumcu olmasını denerdim. Çünkü Antalya ve Kasımpaşa maçlarının ilk yarıları yeterli gözlem zenginliği içeriyor...

Kasımpaşa 2. yarısından devam edelim;  Le guen müthiş değişiklikler yaptı. Önce Şilili, ardından Delarge, sonra Kubilay..

Yukarıda anlatmak istediklerimi başka bir şekliyle hayata geçirdi. Sahadaki hücumcu sayısını korkmadan arttırdı. Kendisine 'Hoşgeldin Mösyö' derken, önümü ilikleyip kendisini ayakta alkışlıyorum...

Maç 2-0 iken twitter hesabımdan da yazdım. Skorun bir önemi yok. Biz böyle hamleler yapan hoca istiyoruz. Yenilseydik de aynı fikirde olacaktım...

Bursaspor camiası Kasımpaşa ile berabere kaldığı için sevinmez. Ama yıllar sonra bu hamleleri yapan bir hocası olduğu için içini umut kaplar.

Hepimize yeniden hayal kurma fırsatı verdiği için de tekrar teşekkürler.

Hoşgeldin Mösyö...