Hangi seçmen hangi peyniri yer?


Hangi seçmen hangi peyniri yer?The Telegraph’ta, hangi siyasi görüştekiler hangi peynirleri yer, başlıklı bir yazı yayımlamış..

Elif Aktuğ'da, odatv için derlemiş..

Güne, gündeme dair cukkk oturuyor...

Tanımlar bildik...

Aynen şöyle demiş Aktuğ'da, Telegraph'dan yola çıkarak..

"İngiltere’deki partiler, siyasi görüşler ve buradaki peynirler üzerinden (İngiltere’deki peynirler Fransa’dakilerden daha çeşitli ve lezzetli diyorlar) birebir yazarsam pek anlaşılmayacak. Bir miktar bize de benzediği için, peynir isimlerini uyarlayarak yazıyorum. Bana hangi peyniri yediğini söyle, hangi partiye oy vereceğini bileyim!"...

Ve sonrasında da siyasel kimlik analizleriyle İngiliz peynir kültürü silsilesi şöyle sıralanıyor..

MUHAFAZAKARLAR: İngiliz muhafazakarlar olgun çedar yer, bizimkiler tabii ki eski kaşar yerler ve asla yeni tatlara açık değildirler.

MİLLİYETÇİLER: Varsa yoksa taze beyaz peynir. Bakkal peyniri anlayacağınız. Milliyetçi her yerde aynı.

İŞÇİ PARTİSİ: İngiliz işçi partisi yanlıları kefalotiri (çok tuzlu ve eski bir peynir) sever, ekmeğe sürülen krem peyniri yer; bizimkiler muhtemelen köy peyniriyle lor severler.

LİBERAL DEMOKRATLAR: İngiliz liberal demokratlar Fransız peynirleri başta olmak üzere, gorgonzola, küflü peynirler, camambert, brie, blue stilton sever… Çeşit olsun, yeni tat olsun, denemekten çekinmezler… Bizde de durum aynı gibi. Liberal demokratsan, sevmesen de küflü peynir tadacaksın, en kötü havanı atacaksın…

Haftaya ironikte olsa biraz gülümseyerek girin istedim..

Ben şimdi taze kaşar desem yanlış anlaşılacak,..

Eski kaşar desem dahada yanlış...

İzmir tulumu desem vay seni vaylar beni...

En iyisi bu sabaha ezineyle başlayayım, hafta sonu artık Allah bilir...