Gençlerin atanma beklentisi ve KPSS


Gençlerin atanma beklentisi ve KPSSDevlet kadrolarının farklı birimlerine atanma ile ilgili olarak  bütçe ve talep  sayısını belirleyen düzenleyen kurumların başında Maliye Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Başbakanlık Personel Daire Başkanlığı’nın  ortak çalışmaları belirlemektedir. Açılacak kadro ilanları ve alımlar yönünde yeterli bilgiye sahip olmayan abartılı ve sosyal medya aracılığıyla yaratılan bilgi kirliliği bu konuda beklentisi ve hedefleri olan kişileri farklı beklentilere ve umutsuzluğa sürüklemektedir.

Bu konuyla ilgili Bursa’nın önde gelen bir vakfın hafta sonu düzenlemiş olduğu kahvaltı organizasyonun da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile beraberdik. Yetkili ağızdan aldığımız bire bir en kesin bilgi şuanda  kamuya  toplam da  60.000 personelin alınacağı beyanatı olmuştur. Gelecek açısından benim edindiğim izlenim  Bakanımız  mezun sayımızın fazla olduğunu ve devletin memur alımında bütçe ve mali gerçekliğe uygun hareket etme vurgusunu ortaya koymuştur. Hatta ifadelerinde mezun gençlerin kendilerini geliştirerek reel piyasa ve sektörde farklı işler yapabileceklerini belirterek devletin vermiş olduğu teşviklerle girişimciliğe atılmaları konusunda da tavsiyelerde bulunmuştur.

Devletin uyguladığı şuandaki politika da KPSS ve devlet kadro alımlarında çok büyük beklentiler içerisine girmek bence hayal kırıklığı yaratabilmektedir. Bu işin farklı kademelerinde rehberliğini yapan bir uzman olarak size tavsiyem, kendinizi mesleki ve donanım açısından doğru konumlandırmanız olacaktır. Belediye kadroları ile ilgili bir çok beklentisi olan kişiler merkezi anlamda verilen kadrolar dışında bu alımların taşeron sistemiyle gerçekleştiğini bilmektedirler. Taşeron eleman alımında mutlaka konu ile ilgili hatırı sayılır kişilerinde referansları önemlidir. Taşeron kapsam da çalışan personelin daimi kadroya alınması da dönemsellik göstermiş olup bununla ilgili kesin tarihi hiç kimse verememektedir.

KPSS ve devlet alımları için milat olabilecek tarih Başkanlık sistemi için yapılacak referandum tarihi olacaktır. Devletin siyasi mekanizması başta olmak üzere bütün bürokrasi şuanda referanduma kilitlenmiş olup çıkacak olan sonucu göre politikaları geliştirme düşüncesinde olacaklardır. Kadrolara ve alımlara yön vermenin tarihi ise ilkbaharın sonları gibi olacaktır.

Değerli okuyucularım ve öğrenci arkadaşlarım devlet uzun vadeli insan kaynakları politikasında performansa dayalı insan kaynakları sisteminin projesini kurgulayıp, personel yükünü üzerinden atmayı hedeflemektedir. Özelleştirmeler ve personel politikasında denetimci bir anlayışla alımların  belli kurumlar dışında azaltılması her zaman gündem de olacaktır. Hatta ilerleyen zaman dilimlerin de üniversite de görev yapan akademisyenlerin  görevlerinin devamlılığında özel sektörde belli bir süre çalışma ve danışmanlık hizmetlerinin yapılmasına yönelik zorunluluklar getirilecektir.