Geçmişten gerekli dersler çıkarılmış


Yani tarih tekerrür ederken, geçmişte yaşananlardan ders çıkartılıp, önlemlerden önceden alındı. Geçmişten ders çıkarmak gerek.Herkese merhaba.

Yeni bir internet mecrasında köşe yazılarım ile sizlerle buluşmak ayrı bir heyecan.

Heyecanımızı bir kenara bırakıp ilk köşe yazımızı sizlerle paylaşalım.

Geçmişten ders çıkarmak gerek der atalarımız.

Ben atasözlerini çok önemseyenlerdenim.

Çünkü gerçekten de haklı çıkıyorlar.

Mesleğe ilk başladığım yıllarda Türkiye'de ekonomik krizler bol bol yaşanıyordu.

Bu krizlerde öncelikle küçük olanlar etkilenir.

Gerçi bu sadece o zaman değil, her krizde böyledir.

İç piyasa iyice daralıp, Bursa'nın o zaman önemli iki sektöründen birisi olan otomobil fabrikaları, geçici süre ile kapanınca, yan sanayide birçok firma işyerlerini kapatmak zorunda kalmıştı.

Çünkü sadece o fabrikalara çalışıyorlardı.

Başka iş yapacakları pazarları yoktu.

YENİ FIRSATLAR

Sonrasında ayakta kalan yan sanayi bundan bir ders çıkardı ve farklı pazarları da bünyesine kattı.

Yani aslında her kötü olay, yeni fırsatlar getirdi.

BTSO’nun Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda ekonomi gündemine ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin ihracatında yüzde 12’yi aşan bir daralma yaşandığını söyleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, aynı şekilde Bursa’nın da ihracatında yüzde 10’luk bir düşüş kaydedildiğini belirtti.

Burkay, “Dünya zor bir dönemden geçiyor. Bulunduğumuz coğrafyada bir tarafta İran’ın yürüttüğü çalışmalar pozitif bir gelişme olarak ortaya çıkarken diğer tarafta Ukrayna, Rusya ve Yemen’de olumsuz gelişmeler yaşanıyor. Küresel ekonomideki göstergeler, 2008 yılından bile baskın bir durumda. Ancak bizler mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Bu durum öncesinde hazırlıklı olduklarının da altını çizen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, ihracata dayalı bir kent olan Bursa’da böylesine zor bir dönemde hayata geçirdikleri projelerle Bursa iş dünyasının rekabet gücünü artırmaya çalıştıklarını söyledi.

2 BİN FİRMAYA KAPI

Dünya ekonomisinde daralmanın yaşandığı bir dönemde BTSO’nun 16 makro projesinden biri olan Küresel Fuar Acentesi projesini hayata geçirdiklerini belirten Burkay, “Firmalarımıza ihracatçı kimliği kazandırmak ve onlara yeni pazarların yolunu açmak amacıyla 2014 yılında 23 fuar organizasyonu gerçekleştirdik. Dünyanın en prestijli fuarlarına 850 üyemizi taşıdık. Bu yıl ise ilk 4 ayda 14 fuar organizasyonu düzenledik. Bu fuarlarımıza şimdiden 500 üyemiz katıldı. Yılsonuna kadar 2 bin firmamızı dünyanın en önemli fuarlarıyla buluşturmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

BTSO’nun fuarlarda artık daha aktif rol alacağını belirten Burkay, ilk fuar organizasyonunu ise ‘Bursa İnşaat Fuarı’ ile gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Söz konusu fuarda bu yıl ilk kez gayrimenkul özel bölümünü düzenlediklerini anlatan Burkay, “Körfez ülkelerinden 40’ın üzerinde alım heyetini Bursa’da ağırladık. Önümüzdeki yıl uluslararası düzeyde bir ‘Gayrimenkul Fuarı’ düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.

Başkan Burkay, 28-31 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Ev&Stil Fuarı’nı gerçekleştireceklerini söyledi. Fuarın sadece Bursa’ya değil çevre illere de büyük katkı sağlayacağını dile getiren İbrahim Burkay, “Ev&Stil Fuarı’yla kentimizin ve bölgemizin ticaret hacmini artırmayı amaçlıyoruz. Böylesine zor koşullarda klasik çalışmalarımızı farklılaştırmamız gerekiyor. Bu nedenle fuar organizasyonlarını çok önemsiyorum” açıklamasında bulundu.

Yani tarih tekerrür ederken, geçmişte yaşananlardan ders çıkartılıp, önlemlerden önceden alındı.

Geçmişten ders çıkarmak gerek.