Eski Türkiye’ye hoş bulduk!


Seçimlerin üzerinden bir ay gibi zaman geçti. Hala ortada yeni meclisin yeni hükümeti yok. Eski hükümetle yeni hükümet kuruluncaya kadar yola devam. Devam ama, bu gidişle de yeni hükümetin kurulması yine zaman alacak.Partiler önce  aralarında pazarlık yapacak, oldu olmadı derken  hadi başka partiye…

O olmadı başka partiye…

Türkiye hükümet görüşmelerinde  bir koalisyon hükümeti kursa da, görüşmelerin tıkanmasıyla  yeniden seçime gitse de müthiş bir zaman kaybı yaşayacak.

Hükümet boşluğu içeride tıkanmış siyasi gerilimin dozunu arttırırken, sıkıntılı olan piyasalarda açık ve açık krize yol açacak.

Seçim sürecine girildiğinden bu yana üretim kısıtlandı, yatırımlar durdu, yeni projeler için imza tarihleri ötelendi, ithalat ve ihracat daraldı, büyüme hedefleri sallantıda.

Çözüm sürecine değinmiyorum bile…

Dışarıda ise;

Hemen güneyimizde yeni sınırlar, yeni ülkeler kurulurken,  terör  saldırıları devam ederken, AB ülkeleri ile  neredeyse kopma  durumuna gelen ilişkilerimizi kim düzenleyecek?

Yeni hükümet oluşumlarını  siyasilerden daha çok bekleyen  yerleri garanti altında olmayan Bürokratlar mı?..

Ya da bizim iplerimizi eline geçirmeye çalışan  üst akıl ve onların maşaları mı?

Türkiye’nin içeride ve dışarıda bu kadar riskli konuları varken tüm enerjiyi henüz olup olmayacağı bile belli olmayan iki ve ya üç parti arasında hükümet kurma çalışmalarına verip zaman kaybetmek bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Siyasi partiler bir an evvel kendi çıkarlarını bırakıp, açmazdan ülkeyi kurtarmalı.                      

                               *****                                  *****

Başkanlık Divanı’nın ki süreç uzamazsa oluşmasından hemen sonra bugün ya da yarın 45 günlük hükümet kurma çalışmalarına geçilecek.

 Öğrendiğimiz kadarıyla AK Parti’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de  komisyonda yer aldığı  deneyimli kurmayları  ilk olarak partilerin ilkelerini belirlemiş.

Buna göre;

AK Parti’nin 10, CHP’nin 14 ve MHP’nin  30 başlıktan oluşan ilkeleri var.

Sizi bilmiyorum ama ben bu kadar çok ilkelerin bulunduğu masadan bir hükümet çıkacağı kanaatinde değilim.

Hatırlarsak, son iki mecliste yeni anayasanın ilk 4 maddesinde bile 4 parti arasında uzlaşma sağlanamadığı için kriz çıkmış ve yeni anayasa çalışmaları rafa kalkmıştı.

                                     *****                                     *****

Yakın geçmiş tarihimizde yaşandığı için koalisyonun bizim ülkemizin siyasi ve sosyal yapısına, kültürüne ne kadar uzak olduğunu biliyoruz.

Koalisyon partilerinin hükümet kurma çalışmalarında yaptıkları anlaşmalar genellikle bakanlık paylaşımlarında kriz çıkarır ve süreçte de devam eder.

Şimdi Yeni Türkiye hayalleri kurarken Eski Türkiye’nin unuttuğumuz görüntüleriyle karşı karşıyayız.

AK Parti iktidarıyla  yeni yönetim felsefesi gereği  birleştirilen iki bakanlıkların ayrılacağı konuşuluyor.Turizm ve Kültür Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  koalisyon partileri arasında ikiye bölünecek.

Hani nerede kaldı,  bakanlıkların birleştirilip yönetimsel işlevinden, bütçesine kadar daha sağlıklı yapıya getirilmesi? AK Parti’nin dün yaptığını bugün bozuyor olması da başka bir ikilem…

Bu düzenin bozulup yeniden ayrışmasıyla ortaya çıkacak durumu bir düşünün.  Bir bakanlığın ikiye bölünmesiyle idari yapılanma, yeniden yönetim binası, yeniden bütçe, yeniden  kaynak aktarımı vs.

                                      *****                                      *****  

İşte hep eski Türkiye yeni Türkiye ayrımı dediğimizde, nerede yeni Türkiye,girdik de bizim mi haberimiz yok diye karşıt görüş getirenlere, inanmayanlara  en  somut örnek bu…

Durun devamı da gelecek.

Koalisyon görüşmelerinde partilerin pazarlıklarına bir bakın. Bu ülkenin nereden nereye geldiğini ve  şimdi nerelere götürülmek istendiğini daha iyi anlayacaksınız.

Tek partili iktidar dönemi mi, yoksa  böyle 2 ve ya 3 partili koalisyon dönemimi. Demokrasi için çok seslilik, çok başlılık isteniyordu ya, işte size çok sesli, çok renkli “demokratik hükümet”.

Daha kurulmadan bu ülkeye zaman ve enerji kaybettiriyor…