Erdoğan’ın Bursa’da, ‘meydan’ fotoğrafı!


Erdoğan’ın Bursa’da, ‘meydan’ fotoğrafı!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Bursa’daki mitinginde, gözler AK Parti’nin meydan performansaydı ve yeni müjdeler de beklendi, ancak…

Performans derken…

Atatürk Stadyumu Meydanı’ndaki kalabalıktan kürsüye, konuşmanın içeriğinden Bursa’ya ilişkin sözlere kadar, genellemeyi kastediyoruz.

Bu kez…

Erdoğan’ın meydanı, CHP’li rakibi Muharrem İnce’nin kalabalığı ve kalabalığın duruluğuyla kıyas edilecek durumdaydı.

Meydanlar, bağlayıcı gösterge olmasa da, AK Parti’nin de, dün Bursa’daki yeni fotoğrafı, ‘iyi değerlendirmesi gerektiği’ düşüncesini taşıyoruz.

İnce’nin mitingindeki gibi…

İftara yakın saat ayarlaması yapılabilir ve aynı meydanda da iftar kumanyaların dağıtılacağı organizasyon planlanabilirdi.

Daha erken saatteki buluşma ve 3 saatlik gecikme, AK Parti’nin buluşmasında bir dağılmaya neden oldu.

Açıkçası…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin başını çektiği; yerel yönetimlerin personel ilgisi, ilçe teşkilat katılımlarına kıyasla fotoğrafa güç kattı.

Suriyeliler de, meydandaydı.

İftar ve Sahur’daki programlarının etkisi olsa gerek, tanıtım ve selamlama için sahneye alınan milletvekili adaylarının yorgunlukları, dikkati çekti.

Elbette ki…

Miting programları ve planlamaları, AK Parti’nin genel merkez otoritesinin karar ve kuralları içerisinde düzenleniyor.

Bu nedenle…

AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman’ın, tüm teşkilat kademeleriyle ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, ‘ellerinden geleni yapmaya çalıştıkları’ gerçek.

Erdoğan’ın konuşmasına bakarsak…

Türkiye’nin son 16 yılına, icraatla nasıl damga vurduklarını ve ülke ve toplumunun çıtasını, nasıl yukarılara çıkardıklarını anlatmaya çalıştı.

Boy hedefi, Muharrem İnce’ydi.

İnce’nin video arşivlerinden derleği muhalefet yöntemine, aynı yöntemle kendisi Bursa’da da karşılık veriyordu.
Bursa açısından…

Temeli 2012’de atılan Yüksek Hızlı Tren’in gelecek yılın sonunda, temeli 2015’te atılan Bursa Şehir Hastanesi’nin gelecek yıl hizmete açılacağı açıklandı.

Bursa’nın da aralarında bulunduğu dev ‘Mega Endüstri Bölgeleri’ müjdesi, sanayi ve istihdam için önemli bir müjdeydi, ancak…

Kentleşme yükünü artıracak ve köklü çözümleri gerektirecek böyle hamlelerin kentlerinde de, dün örneğin Bursa’nın Yıldırım Metrosu’nu yapacaklarına ilişkin müjde çıkmadı.

Atıcılar Spor Kompleksi’nde, sivil toplum katmanlarıyla yapılan iftarda, Türkiye’nin istikrarı ve güçlü ülke olabilmesine ilişkin açıklamalara odaklandı.

Erdoğan’dan, otomotivin küresel merkezinde, yerli otomobilin üretimine ‘ev sahipliği’ için bir müjde beklendi, ancak çıkmadı.

‘Türkiye’nin otomobili’ sloganıyla yola çıkıldığını ve 2021’de örnek aracın ortaya çıkacağından söz etti, ancak üretime talipli iller için işaret vermedi.

CHP’nin adayı Muharrem İnce, dün geç saatlerdeki bir mitingi sırasında, AK Parti’nin Bursa’da mitinginden daha iyi olduklarını ima eden açıklamada bulundu.