Efsane Rivers ile çok özel buluşma


Tofaş'ın 1999 ve 2000 yıllarında şampiyon olan kadrosunun efsane basketbolcusu David Rivers ile dün gece buluştuk.Tofaş Genel Menajeri Tolga Öngören'in davetiyle çok özel bir gecede, Amerikalı point-guard ile nostalji dolu bir söyleşiye imza attık.
Yeni hedeflerini konuştuk.
TOFAŞ'IN KULÜP ELÇİSİ

Hatırlatalım;

52 yaşındaki David Rivers,
Tofaş'ın bu sezon oynayacağı Avrupa'nın en güçlü 2. kupası olan Euro Cup'ta, takımın "Kulüp Elçisi" olarak görev yapacak.
Eurolig yönetiminin yeni başlattığı "One team (tek takım)" projesi kapsamında Tofaş da, mavi-yeşilli kulübün sembol ismi ile anlaştığını duyurmuştu.
YENİ NESİLLER DE TANIMALI
34 yaşındayken (1999) Tofaş'ta; Rashard Griffith, Murat Konuk, Slaven Rimac, Şemsettin Baş, Steve Rogers, Alper Yılmaz, Mehmet Okur, Asım Pars, Cüneyt Erden, Serkan Erdoğan ve Hüseyin Demiral'lı unutulmaz kadroyla kazanılan 5 kupada başrolü oynamıştı Profesör Rivers...
Üzerinden 17-18 yıl geçti.
Sanki dün gibi...
O dönemin Başkanı Ersin Taş ve Genel Menajeri Efe Aydan'ı da saygı ve sevgiyle anıyorum.
Günümüzde 15-20'li yaşlardaki gençlere, en kritik anlarda attığı üçlüklerle hatırlanan ve takımı iyi organize eden parkedeki "lider" karakterli Rivers'ı anlatmak gerek.
NBA'de, LA Lakers'ta "şampiyonluk yüzüğü" bulunan David, döneminin Avrupa'daki en başarılı oyun kurucusuydu.
Hatta, iddia ediyorum;
Hâlâ O'nun gibisi gelmedi Avrupa'ya...
Merak edenlere; pazar akşamı saat 18.00'de başlayacak açılışta Harlem'in şovu öncesi; Rivers'ın konuşması sırasında dev ekrana yansıyacak unutulmaz basketlerini izlemelerini (veya internetten bulup seyretmelerini) öneririm.
"ÇOK HEYECANLANDIM"
Bu yıl için "Kulüp Elçisi" teklifi aldığında, ilk olarak ne hissettiğini sordum:
"Tolga (Öngören) beni aradığında çok heyecanlandım ve bu onurlu görevi hemen kabul ettim! Çok mutlu oldum. Çünkü içinde sosyal sorumluluk projeleri de var" dedi Rivers...
Bunu anlatırken bile gözleri parlıyordu.
Sonra nasıl vizyonel bir spor adamı olduğunu gözler önüne serdi.
Büyük hedefler konusuna girmeden önce, bu noktada Tofaş'ta, bu anlamlı görev için Rivers adını düşünen, efsane basketbolcunun şampiyon antrenörü ve günümüz Genel Menajeri Tolga Öngören ile Tofaş CEO'su ve Tofaş Spor Kulübü Başkanı Cengiz Eroldu'yu yürekten kutluyorum.
Bundan daha isabetli bir karar alınamazdı zaten...
Rivers, o dönemi yaşayan bazı gazetecilerle, Şampiyon Kaptan Murat Konuk ve Tofaş Reklam ve Pazarlama Sorumlusu Efe Şekerci ile eski yönetici Murat Kuter'in de olduğu yemekte, etkileyici saptamalarda bulundu:
"Büyümek için kendi bahçenden çıkıp yeni ufuklara koşman gerek. Ayrıca, Avrupa'da birçok önemli markayla birlikte olmak çok önemli. Kulüp organizasyonunun büyümesi için kocaman bir bütünün parçası olmak çok değerlidir."
Tofaş'ın eski Kaptanı ve şampiyon Antrenörü Tolga Öngören de, sahada kazanma ve kaybetmenin yanında; engelli tribünü yapmak, insanları mutlu etmek, basketbol kenti olmak gibi sosyal sorumluluk projelerine devam edeceklerini vurgularken, yeni yetenekler yetiştirmek için çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.
İTALYA'DA YAŞIYOR...
Yaşayan Efsane Rivers, neredeyse ayda bir Bursa'ya gelecek ve Euro Cup
maçları dışında kulübün sosyal sorumluluk projelerine de katılacak.
İtalya'nın Bologna kentinde yaşayan Rivers'ın, 19 yaşındaki oğlu Sebastian'ın ABD'de Amerikan Futbolu oynadığı, ayrıca İtalya'da 14 ve 2 yaşında 2 kızı olduğunu öğrendik.
NEDEN ANTRENÖR OLMADI?
David Rivers, "neden antrenörlüğü seçmedin?" sorusuna samimi bir cevap verdi:
"Çok iyi bir coach (koç) olabilirdim. Bazı denemelerim de oldu. Fakat tercih etmedim. Bana göre antrenör; iyi bir dinleyici ve tutkulu bir öğretici, lider karakterli olmalıdır.
Ancak coach olmadığım için pişman da değilim."
Avrupa'ya gelmiş en iyi Amerikalı oyun kurucu olarak gösterilen, şu an 52 yaşındaki Efsane, Avrupa'da en beğendiği point-guardın Sloven basketbolcu Dragic olduğunu söyledi.
BURSA'YI SORDUM...
Saatler süren sohbetimizde, "Bursa denince ne düşündüğünü" sordum:
"Bursa deyince aklıma; güzel insanları, kültürü, coşkulu taraftarları geliyor" dedi.
Gecede; 17 Ağustos 1999 depreminde Yalova'ya yaralılara yardıma koştuğu da hatırlatılan unutulmaz efsane, Tofaş tişörtuyla katıldığı yemekte, her zamanki gibi çok samimi, mütevazı, ama bir o kadar da heyecanlı ve iddialıydı.
Bugün (cumartesi) Tofaş'ta altyapı oyuncularına Harlem ekibi ile birlikte Klinik verecek olan Amerikalı basketbol adamı, pazar akşamı açılışta da taraftarlarla buluşacak.
PSİKOLOJİ OKUYAN EFSANE
1965'te New Jersey'de doğan, 14 kardeşi olan, fakir bir ailede büyüyen, Notre Dame Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi gören, insanlara yardım etmeyi çok seven NBA patentli eski basketbolcu, Tofaş'ın vizyonuyla kendi deneyimlerini birleştirip, saha dışında da birçok başarılı projeye imza atmaya kararlı olduğunu çok net hissettirdi bize...
HİÇ UNUTULUR MU O ŞAMPİYONLUK?
Gecede, zaman tüneline girip, son şampiyonlukta nasıl sorumluluk aldığını da hatırladık.
Öyle ki;
Tofaş, 25. dakikada 17 sayı (60-43) geriye düştükten sonra 5 dakikaya 14 sayı sığdıran Rivers ile 32'de farkı 3 sayıya kadar indirmişti.
Tofaş, maçı uzatmada 99-96 kazanıp, 4-1'lik seriyle 2. kez lig şampiyonluğuna ulaşmıştı.
O günü yine andık.
Özetle;
Bursasporlular için Batalla, Fenerliler için Alex, Galatasaraylılar için Hagi neyse, Bursalı basketbolseverler için de David Rivers odur!
Yeniden aramıza hoşgeldin "Kulüp Elçisi" David Rivers...