E- ticaret nasıl yapılmaz örneği ile D&R


Dijital dönüşümün şafağında bir çok marka yeni bir pazarlama kanalında satış ve iletişim gerçekleştiriyor. E- ticaret siteleri ile milyonlarca insana ulaşıp yüksek cirolar sağlıyor. Türkiye perakendesi konvansiyonelden dijitale doğru kayıyor

Uluslararası, ulusal, yerel hatta mikro yerel markalar bile e-ticaretin kazandıran dünyasından faydalanıyor. Yeni müşteriler kazanıyor, daha rasyonel iletişim kuruyor. E-ticaret fırsatlarını çok iyi yöneten markalar olduğu gibi bunun tam tersini de görmemiz mümkün. Hatta bazı büyük markaların bu konuda daha basiretsiz olduklarını görebiliyoruz.

Bu yazımda bu marklardan biri ile yaşadığım deneyimlemeyi yazmak ve örneklemek istiyorum.

‘Kitap alışverişi konusunda tercih ettiğim bir site var. 12 Aralık günü 5 adet kitap siparişi için bu siteye girdim. Aradığım kitaplardan ikisini bulamayınca, D&R markasının sitesinden siparişi verdim. Verdiğim 5 kitaptan bir tanesi ön sipariş olduğu için en azından dört tanesini gün içinde kargolaması ve müşteri memnuniyeti sağlaması gerekirdi. En azından normal e- ticaret kuralları bunun böyle olması gerektiğini söylüyor.

Yazıya konu olan süreç bundan sonra başlıyor, 12 Aralık’ta verilen siparişi 20 Aralık’ta ve iki ürün daha sonra gönderilecek şekilde kargoya veriyor.  Söz konusu süre hızlı tüketim çağında tamamen bir felaket.

Şimdi olayı bırakıp müşterinin neden e-ticareti tercih ettiğine bakalım.

Öncelikle zaman azlığı hatta yokluğu nedeni ile e-ticaret siteleri tercih ediliyor. Markete, AVM’ye, mağazaya gitmeye zaman bulamayana tüketici alışverişini internetten yapıyor. Aradığı hız ve zaman kazanmak. D&R burda sınıfta kalıyor. Hız hiç yok, tüketicisine zaman kazandırmıyor. E-ticaretin kurallarından en önemlisi olan hız konusunda sınıfta kalıyor. Çin’den bütün dünyaya ürün gönderen Aliexpress 20 günde ürünü teslim ederken D&R İstanbul’dan Bursa’ya 10 günde gönderemiyor.

Gelelim ikinci konuya, e-ticaretin diğer avantaj sunan üstünlüğü fiyat avantajı sağlayabilmesi. D&R bu konuda da rekabetçi değil.

Markaların pazarlama süreçlerinde sıkıntılar yaşaması normal. Burada yapılması gereken krizi fırsata çevirecek iletişimi kurmak. Bu noktada marka müşteri ile iletişimi başlatan taraf olmaz ise üçüncü hatayı da yapmış oluyor.

Üç önemli başlıkta da hata yapan dev bir marka. E-ticaret nasıl yapılmazsın örneklerini gösteriyor.

E-ticaret tarafı geleneksel mağazadan daha acımasız, hatayı affetmiyor.

Pazar ola.