Dokuna dokuna, çözüm aranıyor!


Dokuna dokuna, çözüm aranıyor!Bursa’ya, çözüm gerekçesiyle köprülü kavşaklar yapıldı, ancak tam çözüm olmadıkları da anlaşıldı.

2000’li yıllarla…

Köprülü kavşakları yapıldı.

İlk yapılan, Acemler Kavşağı’ydı.

Zaman geçtikçe…

Yonca şekliyle tam çözüm olacağı düşünülüyordu, ancak böyle bir sonucun imkânsızlığı yaşanıyor.
Sonralarıyla…

Ardı ardına uygulanan bat-çık şeklindeki yeni köprülü kavşaklar ise, yoncalısı tam çözüm olamazken, sonuca ulaşılmasını uzaklaştırdı.

Kentin 3’er şeritli İzmir ve Ankara yolları, bat-çık geçişlerine doğru 1’er şerit eksilirken, üzerindeki trafiğin dağıtılması da sorunlaştı.

Tıbbi söylemle…

Bursa’nın trafiğinde kılcal damarlardaki geçişler bir yana, ana damarlarında tıkanıklar yaşanıyor.

Bu nedenle…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın hız verdiği ve dokunuş adını verdiği müdahalelerle ara çözümler getirilmek isteniyor.

…Ve!

Kaybedilen şeritleri geri getirecek ciddi bir by-pass ameliyatlarının gerektiği, kendisini gösteriyor.

Keşke…
Bat-Çık’larda, teknolojik imkânlarla kısmi yıkımlar, tıraşlamalar yapılsa ve yanı sıra fiziki eksikliklerin tüm giderilse…

Böyle derken…

Yine, 2000’li yıllarla yapılan uygulamalardan; Gül Kavşağı’nın (Küçük Sanayi) bile, bat-çık olanlarından farkı yok.

Sabah ve akşam saatleriyle…

Köprünün altındaki şerit azalması ve yandan ana yola geçişlerin de etkisiyle beraber, çift yönlerde muazzam birikme oluyor.

Bir yönle kentin merkezine, diğer yönde yanı sıra Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi için ambulans gidişlerini de dikkate alırsak, sorun ciddi oluyor.

Hemzemin ve bat-çık şeklindeki köprü kavşaklarını altını 3’er çıkaracak ve yanı sıra üzeri rahatlatacak radikal dönüşüm,  gündeme gelebilse…

Üstelik…
Bir makalemizde, bazı kavşak uygulamalarının en baştan eksik ve sorunlu yapıldığından söz etmiştik.

Nilüfer’de Alaaddinbey ve FSM köprülü kavşaklarını da, özellikle en başta sayabiliriz, çünkü kamu ve özel mülkiyet alanlarına yönelik koruyucu ‘özel kararlar’ nedeniyle dönüşleri eksik yapılmış oluyordu.